Multipl sklerozlu bireylerde Akdeniz diyetine uyumun ve mikrobiyota farkındalığının bağırsak sağlığına etkisinin belirlenmesi
Determination of the effect of adherence to mediterranean diet and microbiota awareness on intestinal health in individuals with multiple sclerosis
- Tez No: 926854
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MÜGE YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Multipl skleroz; merkezi sinir sistemini etkileyen, miyelin kılıfını hedef alan otoimmün bir hastalıktır. Beslenme, bağırsak mikrobiyotasını etkileyerek MS semptomları üzerinde önemli bir rol oynamaktadır. Bu çalışmanın amacı, MS'li bireylerin Akdeniz diyetine uyumlarıyla mikrobiyota farkındalık düzeylerinin bağırsak sağlığı üzerindeki etkilerini incelemektir. Araştırmanın verileri sosyodemografik özellikler, beslenme alışkanlıklarını içeren anketle yüz yüze görüşme yöntemiyle toplanmış ve katılımcıların antropometrik ölçümleri yapılmıştır. Katılımcılar; Bristol Dışkı Skalası, Akdeniz Diyeti Bağlılık Ölçeği (MEDAS) ve Mikrobiyota Farkındalık Ölçeği (MFÖ) ile değerlendirilmiştir. Çalışma verileri SPPS programıyla uygun istatistiksel yöntemlerle analiz edilmiştir. İstatistiksel anlamlılık p≤0,05 olarak kabul edilmiştir. Araştırmaya 112 katılımcı (18 erkek, 94 kadın) dahil edilmiştir. Katılımcıların %63,4'ü evli, %62,5'i üniversite ve üzeri eğitim düzeyine sahip, %59'unun geliri giderine eşittir. Araştırmaya katılan bireylerin Genişletilmiş Engellilik Durum Ölçeği (Expanded Disability Status Scale-EDSS) skoru ile bel/kalça oranı arasında pozitif yönlü bir korelasyon saptanmıştır (r=0,286, p=0,003). Bireylerin EDSS skoru arttıkça bel/kalça oranları da artmaktadır (p≤0,05). Katılımcıların %59,8'i Akdeniz diyetine uyumsuz iken %33,1'i kabul edilebilir uyum, %7,1'i sıkı uyum göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Multiple sclerosis is an autoimmune disease affecting the central nervous system, targeting the myelin sheath. Nutrition plays an important role on MS symptoms by affecting gut microbiota. The aim of this study was to examine the effects of microbiota awareness levels and compliance with the Mediterranean diet on gut health in individuals with MS. The data of the study were collected by face-to-face interview method with a questionnaire including sociodemographic characteristics, dietary habits and anthropometric measurements of the participants. Participants were evaluated with Bristol Stool Scale, Mediterranean Diet Adherence Scale (MEDAS) and Microbiota Awareness Scale (MAS). The study data were analysed with appropriate statistical methods using SPPS software. Statistical significance was accepted as p≤0.05. The study included 112 participants (18 males, 94 females). 63.4% of the participants were married, 62.5% had university and higher education level, and 59% of them had income equal to expenses. A positive correlation was found between the Expanded Disability Status Scale (EDSS) score and waist/hip ratio (r=0.286, p=0.003). As the EDSS score of the individuals increased, their waist/hip ratio also increased (p≤0.05). While 59.8% of the participants were non-compliant with the Mediterranean diet, 33.1% showed acceptable compliance and 7.1% showed strict compliance.