3-5 yaş arası çocuklarda nörogelişimsel bozukluk olarak rett sendorumunun ergoterapi perspektifinden değerlendirilmesi
Evaluation of rett syndrome as a neurodevelopmental disorder in children aged 3-5 years from an occupational therapy perspective
  1. Tez No: 926855
  2. Yazar: LİANA ÇAKIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEVDA ASQAROVA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ergoterapi, Occupational Therapy
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ergoterapi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ergoterapi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
3-5 yaĢ aralığındaki çocuklarda Ergoterapi yaklaĢımlarının Rett Sendromlu çocuklar üzerine etkisini incelemek amacıyla çalıĢmaya 3-5 yaĢ aralığına sahip 30 Rett Sendromlu çocuk dahil edilmiĢtir. Bu çalıĢma ile Rett Sendromlu çocukların becerilerine kapsamlı değerlendirme sağlayacaktır. Ergoterapi uygulamalarının çocukların bağımsızlık becerileri, duyusal ve motor sistemleri ile genel yaĢam kalitesi üzerindeki etkilerinin incelenmesi amacıyla bir araĢtırma yapılmıĢtır. Bu araĢtırmaya katılan çocuklara, sosyodemografik veri formu, Çocuklar için YaĢam Kalitesi Ölçeği (ÇĠYKÖ), Çocuklar için Fonksiyonel Bağımsızlık Ölçümü (WeeFIM) ve Okul Öncesi Çocuklarda Duyu ve Motor Fonksiyon Anketi gibi çeĢitli değerlendirme araçları uygulanmıĢtır. Çocukların yaĢam kalitesi, Ergoterapi uygulamaları öncesinde ve sonrasında ölçülerek karĢılaĢtırılmıĢtır.
Özet (Çeviri)
This research aimed to investigate the impact of occupational therapy interventions on children aged 3-5 with Rett Syndrome. Thirty children within this age range were included in the study. The primary goal was to conduct a thorough evaluation of the skills possessed by these children. The study specifically examined how occupational therapy affected their engagement in daily activities, social involvement, functional independence, sensory-motor abilities, and overall life quality, utilizing both pre- and post-intervention assessments.Participants underwent several evaluations, including the Sociodemographic Data Form, the Pediatric Quality of Life Inventory, the Functional Independence Measure for Children (WeeFIM), and a Sensory and Motor Function Questionnaire designed for preschool-aged children.A comparative analysis was performed, contrasting the post-intervention results with the baseline data from the PedsQL.