Doğum sonrası dönemde bulunan kadınların ruh sağlığı okuryazarlığının postpartum depresyona etkisi
The impact of mental health literacy among women in the postpartum period on the level of postpartum depression
  1. Tez No: 926856
  2. Yazar: MERVE YILMAZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ELÇİN BABAOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Psikiyatri, Nursing, Psychiatry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikiyatri Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu çalışma doğum sonrası dönemde bulunan kadınlarda ruh sağlığı okuryazarlığının postpartum depresyona etkisini belirlemek amacıyla tanımlayıcı ve kesitsel olarak yapılmıştır. Çalışmanın örneklemini Kocaeli'nin bir ilçesindeki Aile Sağlığı Merkezlerine kayıtlı doğum sonrası dönemde bulunan 246 kadın oluşturmuştur. Araştırmanın verileri Ağustos - Kasım 2024 tarihlerinde toplanmıştır. Araştırmada kullanılan veri toplama araçları Kişisel Bilgi Formu, Ruh Sağlığı Okuryazarlığı Ölçeği (RSOY) ve Edinburgh Postpartum Depresyon Ölçeği (EPDÖ)'dir.
Özet (Çeviri)
The present descriptive and cross-sectional study was conducted with the objective of ascertaining the effect of mental health literacy on postpartum depression among women in the postpartum period. The sample of the study consisted of 246 mothers in the postpartum period registered to Family Health Centers in a district of Kocaeli.