Suriye'de 2011 sonrası yerel yönetim tartışmaları: Bir model önerisi
Local government debates in Syria after 2011: A model proposal
- Tez No: 926858
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖNDER KUTLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 264
Özet
Bu tez, Suriye'deki yerel yönetimin tarihsel gelişimini ve mevcut durumunu incelemektedir. Suriye devletinin ortaya çıkışından Fransız mandası dönemine ve sonrasına kadar geçen süreci ele almakta, özellikle Baas rejimi döneminde idari sistemde merkezileşmenin rolünü analiz etmeyi amaçlamaktadır. 2011 devrimi sonrası yerel meclislerin işleyişi incelenmiş, kaynak eksikliği, dış müdahale, hukuki çerçeve eksikliği gibi zorluklar değerlendirilmiştir. Bu tez, nitel araştırma yöntemleri kapsamında betimsel analiz, literatür taraması, saha çalışmaları, SWOT analizi ve derinlemesine mülakatlar (görüşmeler) kullanarak Suriye'deki yerel yönetim sisteminin güçlü ve zayıf yönlerini belirlemektedir. Çalışma kapsamında, yerel yöneticiler, akademisyenler, sivil toplum temsilcileri ve uluslararası kuruluşların uzmanlarıyla görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Bu mülakatlar, çevrimiçi platformlar görüşmeler aracılığıyla yürütülmüş ve katılımcılar, amaçlı örnekleme yöntemi kullanılarak seçilmiştir. Görüşmelerde, yerel yönetimlerin mevcut yapısı, yetki dağılımı, kaynak yönetimi ve karşılaşılan idari ve hukuki zorluklar detaylı bir şekilde ele alınmıştır.Tez kapsamında, Suriye'nin gelecekteki idari yapılanmasını güçlendirmeye yönelik, merkezi ve yerel yönetimler arasındaki yetki dengesini esas alan bir yerel yönetim modeli önerilmiştir. Bu model, yerel meclislerin daha etkin çalışmasını, idari yetkilerin merkezi hükümet ile dengeli bir şekilde paylaşılmasını ve kamu hizmetlerinin verimli sunulmasını amaçlamaktadır. Modelin uygulanmasının, Suriye'de siyasi ve sosyal istikrarı artırması, sosyal adaleti teşvik etmesi ve bölgeler arasındaki kalkınma farklarını azaltması beklenmektedir. Ayrıca, önerilen modelin sürdürülebilir kalkınmayı destekleyerek toplumsal katılımı güçlendirmesi öngörülmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the historical development and current state of local governance in Syria. It explores the period from the emergence of the Syrian state to the French mandate era and beyond, with a particular focus on analyzing the role of centralization in the administrative system during the Ba'ath regime. The functioning of local councils after the 2011 revolution has been examined, and challenges such as resource scarcity, external intervention, and the absence of a legal framework have been evaluated. This thesis employs qualitative research methods, including descriptive analysis, literature review, field studies, SWOT analysis, and in-depth interviews, to identify the strengths and weaknesses of the local governance system in Syria. As part of the study, interviews were conducted with local administrators, academics, civil society representatives, and experts from international organizations. These interviews were carried out via online platforms and participants were selected using a purposive sampling method. The interviews focused on the current structure of local governance, distribution of authority, resource management, and the administrative and legal challenges faced by local councils. Within the scope of the thesis, a local governance model has been proposed to strengthen Syria's future administrative structure, emphasizing a balanced distribution of powers between central and local governments. This model aims to improve the efficiency of local councils, ensure a more balanced allocation of administrative powers between the central government and local authorities, and enhance the effective delivery of public services. The implementation of this model is expected to contribute to political and social stability in Syria, promote social justice, and reduce regional development disparities. Additionally, the proposed model is envisioned to support sustainable development and strengthen public participation.