Tokyo 2018 kılavuzuna göre acil serviste akut kolesistit tanısı konulan hastaların değerlendirilmesi
According to the Tokyo 2018 guidelines, the evaluation of patients diagnosed with acute cholecystitis in the emergency department
  1. Tez No: 926859
  2. Yazar: SAADET NUR ÇETİNKAYA BODUR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KEZİBAN UÇAR KARABULUT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Amaç: Akut kolesistit acil cerrahi gerektiren ve acil servis başvuru sayısı yüksek bir hastalıktır. Akut kolesistitin acil serviste erken tanınması mortalite ve morbidite açısından önemlidir. Çalışmamızda acil servisimize başvuran akut kolesistit şüphesi olan hastalarda Tokyo 2018 akut kolesistit kılavuzu kriterlerinin tanısal ve prognostik etkinliğinin araştırılması amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Başkent Üniversitesi Hastanesi Acil Servisi'ne 01.01.2021-01.01.2022 tarihleri arasında başvuran ve Tokyo 2018 Akut Kolesistit tanı kriterlerine göre akut kolesistit tanısı alan hastaların demografik, radyolojik ve laboratuvar özelliklerinin retrospektif olarak değerlendirildi. Hastaların demografik özellikleri, başvuru şikayetleri, laboratuvar parametreleri, evreleri ve kullanılan görüntüleme yöntemleri kayıt altına alındı.
Özet (Çeviri)
Objective: Acute cholecystitis is a disease that requires urgent surgery and has a high number of presentations to the emergency department. Early recognition of acute cholecystitis in the emergency department is crucial for reducing mortality and morbidity. Our study aimed to investigate the diagnostic and prognostic efficacy of Tokyo 2018 acute cholecystitis criteria in patients presenting with suspected acute cholecystitis to our emergency department. Materials and Methods: Demographic, radiological, and laboratory characteristics of patients diagnosed with acute cholecystitis according to Tokyo 2018 Acute Cholecystitis criteria, who presented to the Emergency Department of Başkent University Hospital between 01.Jan.2021, and January 1.Jan. 2022, were retrospectively evaluated. The demographic features, presenting complaints, laboratory parameters, phases and imaging modalities used were recorded.