Mesleki müzik eğitimi ve müzik performans kurumları için bir Türk halk müziği çalgı topluluğu modeli önerisi
A proposal for a Turkish folk music instrumental ensemble model for vocational music education and music performance institutions
  1. Tez No: 926861
  2. Yazar: MEHMET KÜRŞAD TÜRKAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ATTİLA ÖZDEK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 214
Özet
Bu araştırma, mesleki müzik eğitimi veren eğitim kurumlarında ve müzik performans kurumlarında, Türk halk müziği çalgı topluluklarının içerdiği çalgı türleri ve oranları ile sahne yerleşiminin durumuna dair bir model önerisi oluşturmayı amaçlamaktadır. Bu kapsamda halk müziğinde çalgı toplulukları ve toplu icraya yönelik yapılmış araştırmalar ve mevcut uygulama örnekleri incelenmiştir. Araştırma nitel bir araştırma olup veri toplama aracı olarak görüşme formları ve değerlendirme formları kullanılmıştır. Görüşlerine başvurulan 10 kişilik uzman çalışma grubu; üniversitelerde görev yapan akademisyen ve eğitimciler ile TRT Kurumunda ve Kültür ve Turizm Bakanlığında görev yapan 10 sanatçıdan oluşmaktadır. Uzmanlarla yapılan ön görüşmede değerlendirme formları aracılığıyla, Türk halk müziğindeki çalgı çeşitliliği içerisinden hangi çalgıların Türk Halk müziği çalgı topluluğuna önerileceğine yönelik veriler toplanarak bir çalgı topluluğu modeli tasarlanmış ve sonrasındaki uygulama çalışması sürecinde de belirlenen repertuvar bu çalgı topluluğu modeli ile seslendirilerek ses kayıtları alınmıştır. Üçüncü aşamada ise uzman görüşleri desteği ile oluşturulan amaca uygun değerlendirme formu yardımı ile alınan ses kayıtları tekrar aynı uzmanlara dinletilerek yapılan kayıtlara dair değerlendirmeler alınmıştır. Uzmanlardan gelen öneriler ve değerlendirmeler tablolar aracılığıyla sınıflandırılmış ve bu tablolar sonuç ve önerilerin şekillenmesinde yardımcı olması amacıyla açıklamalı biçimde düzenlenmiştir. Bu üç aşamalı sürecin sonucunda elde edilen bulgular doğrultusunda sonuç ve öneriler hazırlanmıştır. Elde edilen bulgular sonucunda ulaşılan ortalama değerlerin toplanması ile 34 çalgıdan oluşan bir Türk halk müziği çalgı topluluğu model önerisinde; 13 adet (%38)“Elle veya Mızrapla Çalınan Telli Çalgı”, 4 adet (%12)“Yayla Çalınan Telli Çalgı”, 11 adet (%32)“Üfleme Çalgı”ve 6 adet (%18)“Vurma Çalgı”türlerinin olabileceği yönünde bir sonuç elde edilmiştir. Çalgı gruplarına ait oranlar doğrultusunda mesleki müzik eğitimi kurumları ve müzik performans kurumlarının kendi imkanları doğrultusunda Türk halk müziği çalgı toplulukları oluşturabilmeleri önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to propose a model for Turkish folk music instrumental ensembles in vocational music education institutions and music performance institutions, focusing on the types and proportions of instruments included in these ensembles as well as their stage placement. Within this scope, research on folk music ensembles and collective performance practices, along with existing implementations, have been analyzed. The study employs a qualitative research methodology, utilizing interview forms and evaluation forms as data collection tools. The expert working group consulted in this study consists of 10 individuals, including academicians and educators working at universities, as well as artists employed by the Turkish Radio and Television Corporation (TRT) and the Ministry of Culture and Tourism. In the preliminary interviews conducted with the experts, data were collected through evaluation forms to determine which instruments from the diverse range of Turkish folk music instruments should be included in a Turkish folk music ensemble. Based on this data, an instrumental ensemble model was designed. In the subsequent implementation phase, the designated repertoire was performed using this ensemble model, and audio recordings were made. In the third phase, the recorded performances were presented to the same experts for evaluation using a purposefully developed assessment form. The feedback and recommendations provided by the experts were categorized into tables, which were structured with explanatory details to aid in shaping the study's conclusions and recommendations. As a result of this three-stage process, findings were synthesized to formulate final conclusions and suggestions. The proposed Turkish folk music instrumental ensemble model, based on the average values obtained, consists of 34 instruments, distributed as follows: 13 plucked string instruments (38%), 4 bowed string instruments (12%), 11 wind instruments (32%), and 6 percussion instruments (18%). Based on these proportions, it is recommended that vocational music education institutions and music performance institutions establish Turkish folk music instrumental ensembles in accordance with their available resources.