Sağlık çalışanlarında temel psikolojik ihtiyaçlar ile iş doyumu arasındaki ilişki: Örgütsel bağlılığın aracı rolü
The relationship between basic psychological needs and job satisfaction in healthcare workers: The mediating role of organizational commitment
- Tez No: 926877
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEZEN GÜLEÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Health Care Management
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Kuruluşları Yöneticiliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu araştırma, sağlık çalışanlarının temel psikolojik ihtiyaçlarının (özerklik, yeterlilik ve ilişki kurma) doyumunun iş doyumu üzerindeki etkisini incelemeyi ve bu etkide örgütsel bağlılığın aracılık rolünü belirlemeyi amaçlamaktadır. Ayrıca, iş doyumunun bazı sosyo-demografik faktörlere göre farklılaşma durumu araştırılmıştır. Araştırmanın örneklemini, Sivas il merkezindeki Kamu Hastaneleri Birliği (KHB) hastanelerinde görev yapan görev yapan hekim, hemşire, sağlık memuru, ebe ve sağlık tekniker/teknisyenlerinden oluşan toplam 267 sağlık çalışanı oluşturmaktadır. Veriler, Mart-Ağustos 2023 tarihleri arasında toplanmış, verilerin toplanmasında Demografik Bilgi Formu, İş Yaşamında Temel Psikolojik İhtiyaçlar Ölçeği, Örgütsel Bağlılık Ölçeği ve İş Tatmini Ölçeği kullanılmıştır. Verilerin analizinde, betimsel istatistikler, T-testi ve varyans analizi (ANOVA), Pearson Momentler Çarpımı Korelasyon Analizi, Yapısal Eşitlik Modeli ve aracılığı değerlendirmek için Bootstrapping testi kullanılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre, iş doyumu cinsiyete ve yaşa göre farklılaşmamaktadır. Sağlık çalışanlarında temel psikolojik ihtiyaç doyumu, örgütsel bağlılık ve iş doyumu arasında anlamlı ilişkiler bulunmaktadır. Temel psikolojik ihtiyaçlar ve örgütsel bağlılık iş doyumunu, ayrıca temel psikolojik ihtiyaçlar örgütsel bağlılığı yordamaktadır. Araştırmada ek olarak temel psikolojik ihtiyaçların iş doyumunu yordamasında örgütsel bağlılığın aracı rolü bulunduğu tespit edilmiştir. Elde edilen bulgular, alan yazında ışığında tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the impact of the satisfaction of basic psychological needs (autonomy, competence, and relatedness) on job satisfaction among healthcare workers and to determine the mediating role of organizational commitment in this effect. Additionally, the study investigates whether job satisfaction varies according to certain socio-demographic factors. The sample of the research consists of 267 healthcare workers, including physicians, nurses, health officers, midwives, and health technicians/technologists, working in Public Hospitals Union (PHU) hospitals located in Sivas province.. Data were collected between March and August 2023 using the Demographic Information Form, Basic Psychological Needs at Work Scale, Organizational Commitment Scale, and Job Satisfaction Scale. For data analysis, descriptive statistics, T-test, variance analysis (ANOVA), Pearson Product-Moment Correlation Analysis, Structural Equation Modeling, and Bootstrapping tests were employed to evaluate mediation. According to the findings, job satisfaction does not differ by gender or age. Significant relationships were found between basic psychological need satisfaction, organizational commitment, and job satisfaction among healthcare workers. Basic psychological needs and organizational commitment predict job satisfaction, and basic psychological needs also predict organizational commitment. Furthermore, the study identified the mediating role of organizational commitment in the relationship between basic psychological needs and job satisfaction. The findings were discussed in the context of the existing literature.