Kişiliğin gıda neofobisi üzerine etkisi: Sivas ili örneği
The effect of personality on food neophobia: Sivas province example
- Tez No: 926876
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMRE HASTAOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gastronomi ve Mutfak Sanatları, Gastronomy and Culinary Arts
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Dünyada 7 milyar 924 milyon insan yaşamını sürdürmektedir. Dünyadaki 7 milyar 924 milyon birey, milyonlarca farklı kişiliğe sahip insanın olduğunu düşündürmektedir. Birçok farklı kişiliğin olmasıyla beraber tercih, yönelim, ilgi, istek, tutumlar da değişiklik göstermektedir. İnsanların kişilikleri kalıtım, zaman, gelişen ve değişen teknoloji, doğup büyüdüğü çevre ile etkileşim içinde olmaktadır. İnsan var olduğu sürece hayatta kalabilmek adına tüketim ihtiyacı duymuştur. Kişilerin hayatını devam ettirebilmesi amacıyla dengeli ve düzenli beslenmesi gerekmektedir. Kişilerin yaşadığı bölgelerdeki yiyecek-içecek kültürünü benimsediği düşünülmektedir. Bireylerin tanıdığı tatları ve alıştığı lezzetleri tercih etmeye daha yatkın olduğu düşünülmektedir. Ancak değişen şartlar, seyahatler, eğitim durumları, insanların alışkın olmadığı tatlara mecbur kalmasına sebep olabilmektedir. Gıda neofobisi, bireylerin beslenme alışkanlıklarını ve sosyal yaşamlarını etkileyen önemli bir kavramdır. Bireylerin yeni gıdalara karşı tutumlarının sadece kişilik özellikleriyle değil, aynı zamanda sosyo-kültürel ve çevresel faktörlerle de şekillendiği düşünülmektedir. Bu doğrultuda, farklı kişilik özelliklerine sahip bireylerin yeni gıdaları tüketirken korku, isteksizlik ya da yeni gıdalara duyduğu merak araştırılmıştır. Bu çalışma, kişilik özelliklerini beş faktörlü kişilik kuramı üzerinden değerlendirerek, gıda neofobisine etkisini öğrenmek amacıyla yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
There are 7 billion 924 million people living in the world. The 7 billion 924 million individuals in the world suggest that there are millions of people with different personalities. Along with the existence of many different personalities, preferences, orientations, interests, desires and attitudes also change. People's personalities interact with heredity, time, developing and changing technology, and the environment they were born and raised in. As long as humans have existed, they have felt the need to consume in order to survive. In order for people to continue their lives, they need to have a balanced and regular diet. It is thought that people adopt the food and beverage culture of the regions they live in. It is thought that individuals are more likely to prefer tastes they are familiar with and flavors they are used to. However, changing conditions, travels and educational statuses may cause people to be forced to tastes they are not used to. Food neophobia is an important concept that affects individuals' eating habits and social lives. It is thought that individuals' attitudes towards new foods are shaped not only by their personality traits, but also by socio-cultural and environmental factors. In this context, it was aimed to investigate the fear, reluctance or curiosity of individuals with different personality traits while consuming new foods. This study will be conducted to evaluate personality traits through the five-factor personality theory and to learn their effects on food neophobia.