Yargı kararları ışığında Türkiye'de kamu görevlilerinin ifade özgürlüğü
In the light of judicial decisions freedom of expression of the public servants in Turkey
- Tez No: 926894
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET İNANÇ ÖZEKMEKÇİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Law, Public Administration, Political Science
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 391
Özet
İfade özgürlüğü, demokratik toplumun asli temellerinden olup toplumun dinamik bir yapı kazanması, yeni tezlere ulaşması ve bireyin kendini gerçekleştirmesi için zorunludur. 1982 Anayasası, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi ve insan haklarına ve özgürlüklerine ilişkin diğer uluslararası sözleşmelerde herkese tanınan bir hak olduğundan kamu görevlilerinin de bu hakka sahip oldukları şüphesizdir. Ancak kamu görevlileri tâbi oldukları statü hukuku kurallarına bağlı olarak ifade özgürlüğü kullanımlarında diğer bireylerden farklı ilave birtakım sınırlamalara tâbidirler. Ülkemizde kamu görevlilerine ilişkin mevzuat belki de idare hukukunun mahiyeti dolayısıyla oldukça soyuttur. Soyut hukuk kurallarının somutlaştırılması yargı mercilerince gerçekleştirilmektedir. Bu sebeple, bir bütün olarak kamu görevlilerinin ifade özgürlüğünün anlaşılabilmesi için yargı kararlarının incelenmesi zorunludur. Çalışmanın amacı; ulusal ve uluslararası yargı kararlarından, mevzuattan ve öğretiden yola çıkarak Türkiye'de kamu görevlilerinin ifade özgürlüğünün sınırlarını, kapsamını ve mesleki özgüllüklerini tespit etmektir. Araştırma nitel modelle yapılmış, araştırmada veri toplama aracı olarak belgesel tarama yöntemi kullanılmış, toplanan veriler ise içerik analizi yöntemiyle analiz edilmiştir. Çalışmada ağırlıklı olarak Danıştay, Anayasa Mahkemesi ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararları incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Freedom of expression is one of the essential foundations of a democratic society and is essential for the society to gain a dynamic structure, to reach new theses and for the individual to realize himself. Since it is a right granted to everyone in accordance with the 1982 Constitution, the European Convention on Human Rights and the other international texts on human rights and freedoms, there is no doubt that public servants also have this right. However, public servants are subject to a number of additional restrictions, different from other individuals, in their exercise of freedom of expression, depending on the statute law rules to which they are subject. In our country, the legislation regarding public servants is quite abstract, perhaps due to the nature of administrative law. Concretization of abstract legal rules is carried out by judicial authorities. Judicial decisions have a founding and supporting function in the formation of administrative law. For this reason, it is necessary to examine judicial decisions in order to understand the freedom of expression of public servants as a whole. The purpose of the study is to determine the limits, the scope and the professional specificities of freedom of expression of public servants in Turkey, based on judicial decisions, national and international legislation, and doctrine. The research was conducted with a qualitative model, document review method was used as a data collection tool in the research, and the collected data was analyzed by content analysis method. The study mainly examined the decisions of the Council of State, the Constitutional Court and the European Court of Human Rights.