Siberfeminizm bağlamında çağdaş sanatta öteki beden
The other body in contemporary art in the context of cyberfeminism
  1. Tez No: 926910
  2. Yazar: RABİA ÇİZMECİLER
  3. Danışmanlar: DOÇ. ÖZLEM GÖK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 160
Özet
Bu tez, dijital çağda bedenin dönüşümünü, siberfeminist teori ve çağdaş sanat bağlamında ele alarak, öteki beden kavramını kapsamlı bir şekilde analiz etmektedir. Çalışmanın temel amacı, bedenin toplumsal, kültürel ve teknolojik bağlamlarda nasıl yeniden tanımlandığını, ötekileştirme süreçleriyle nasıl ilişkilendirildiğini ve çağdaş sanatta bu dönüşümlerin nasıl temsil edildiğini ortaya koymaktır. Bedenin tarih boyunca toplumsal normlar, güç ilişkileri ve kültürel pratiklerle şekillendirildiği gerçeği, bu çalışmanın kavramsal temelini oluşturmaktadır. Bununla birlikte, dijital teknolojilerin, bedenin fiziksel ve toplumsal sınırlarını nasıl genişlettiği ve yeniden şekillendirdiği de tezin ana odak noktalarından biridir. Çalışma, bedenin dijitalleşme sürecinde siberfeminizmin sağladığı teorik perspektiften faydalanarak, toplumsal cinsiyet, kimlik ve teknoloji arasındaki ilişkiyi yeniden yorumlamaktadır. İlk bölümde, bedenin çağdaş sanattaki tarihsel dönüşümü ve öteki kavramıyla ilişkisi ele alınmıştır. İkinci bölümde ise, siberfeminizm teorisi ve bu teorinin toplumsal cinsiyet politikalarına dair sunduğu alternatif yaklaşımlar değerlendirilmiştir. Bu bağlamda, çağdaş sanatçıların üretim örnekleri üzerinden, bedenin teknolojik, kültürel ve toplumsal sınırlarının yeniden çizildiği bir alan olarak çağdaş sanat üretimleriyle örneklendirilmiştir. Çalışma, teknolojinin toplumsal cinsiyetle olan etkileşimini, siberfeminizmin teorik çerçevesiyle çağdaş sanat üzerinden açığa çıkarması bağlamında önem taşımaktadır. Dolayısıyla sanatçıların üretimlerinin teorik çözümlemesi ve siberfeminizm literatürü ile desteklenen bir analiz yaklaşımı benimsenmiştir. Bu bağlamda, tez, öteki kavramını yalnızca bireyler ve topluluklar arası ayrımlar üzerinden değil, teknolojinin bu ayrımları nasıl dönüştürdüğü üzerinden de analiz etmektedir. Sonuç olarak, tez, teknolojik müdahalelerin ve dijital sanatın bedenin toplumsal cinsiyetle ilişkisini nasıl dönüştürdüğüne dair yeni bir anlayış sunmakta ve bu dönüşümün sanat pratiğindeki önemli etkilerini tartışmaktadır. Öteki bedenin sanatsal ve toplumsal temsilinin, bireylerin kimliklerini ve toplumun normlarını nasıl sorgulattığını ortaya koyarak, çağdaş sanatın toplumsal eleştirinin güçlü bir aracı olduğunu vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis comprehensively analyzes the concept of the“Other Body”in the context of cyberfeminist theory and contemporary art, addressing the transformation of the body in the digital age. The primary aim of the study is to explore how the body is redefined in social, cultural, and technological contexts, how it is linked to processes of othering, and how these transformations are represented in contemporary art. The fact that the body has historically been shaped by social norms, power relations, and cultural practices forms the conceptual foundation of this study. Additionally, one of the main focuses of the thesis is to examine how digital technologies have expanded and reshaped the physical and social boundaries of the body. The study reinterprets the relationship between gender, identity, and technology by drawing on the theoretical perspective provided by cyberfeminism in the process of the body's digitalization. The first chapter discusses the historical transformation of the body in contemporary art and its relation to the concept of the Other. The second chapter evaluates cyberfeminist theory and the alternative approaches it offers concerning gender politics. In this context, contemporary artists' works are exemplified to illustrate contemporary art as a field where the technological, cultural, and social boundaries of the body are redrawn. The study is significant in its revelation of the interaction between technology and gender through the theoretical framework of cyberfeminism in contemporary art. Therefore, a theoretical analysis of the artists' works, supported by the cyberfeminism literature, has been adopted as the methodology. In this regard, the thesis not only analyzes the concept of the Other through distinctions between individuals and communities but also examines how technology transforms these distinctions. In conclusion, the thesis offers a new understanding of how technological interventions and digital art transform the relationship between the body and gender, discussing the significant impacts of this transformation on artistic practice. By highlighting how the artistic and social representation of the Other body challenges individual identities and societal norms, it emphasizes that contemporary art is a powerful tool for social critique.