Beyaz yakalı çalışanlarda psikolojik iyi oluş ve psikolojik sağlamlık düzeylerinin mizah tarzları açısından incelenmesi
Examination of psychological well-being and psychological resilience levels of white-collar employees in terms of humor styles
- Tez No: 926913
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATMA TURAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Beyaz Yakalı Çalışanlarda Psikolojik İyi Oluş ve Psikolojik Sağlamlık Düzeylerinin Mizah Tarzları Açısından İncelenmesi Günümüz iş dünyasında, iş stresi ve çalışma koşullarının karmaşıklığı, çalışanların psikolojik iyi oluşu ve psikolojik sağlamlık düzeylerini önemli ölçüde etkilemektedir. Bu çalışma, beyaz yakalı çalışanların psikolojik iyi oluş ve psikolojik sağlamlık düzeylerini belirlemeyi ve bu düzeylerin mizah tarzlarıyla olan ilişkisini incelemeyi amaçlamaktadır. Farklı şirketlerde çalışan 304 beyaz yakalı çalışanın katılımıyla ilişkisel tarama yöntemiyle gerçekleştirilen çalışmada, Psikolojik İyi Oluş Ölçeği, Psikolojik Sağlamlık Ölçeği ve Mizah Tarzları Ölçeği kullanılmıştır. Veriler, Spearman'ın rho korelasyon katsayıları ile analiz edilmiştir. Bulgular, beyaz yakalı çalışanların psikolojik iyi oluş ve sağlamlık düzeylerinin belirli mizah tarzları ile ilişkili olduğunu göstermektedir. Özellikle, uyumlu mizah tarzlarının yüksek seviyede kullanımı, daha yüksek psikolojik iyi oluş ve sağlamlık seviyeleri ile ilişkilendirilmiştir. Sonuçlar, iş yerinde mizahın ve uyumlu mizah tarzlarının, çalışanların psikolojik iyi oluş ve sağlamlık düzeylerini artırma potansiyeline sahip olduğunu ortaya koymaktadır. Bu sonuçlar, iş yerinde psikolojik iyi oluş ve sağlamlığı destekleyici politika ve uygulamaların geliştirilmesinde önemli bir rol oynayabilir.
Özet (Çeviri)
Examination of Psychological Well-being and Psychological Resilience Levels of White-collar Employees in Terms of Humor Styles In today's business world, job stress and the complexity of working conditions significantly impact employees' psychological well-being and resilience levels. This study aims to determine the levels of psychological well-being and resilience among white-collar employees and to examine the relationship between these levels and humor styles. Conducted using a relational survey method with the participation of 304 white-collar employees working in different companies, the study utilized the Psychological Well-being Scale, Psychological Resilience Scale, and Humor Styles Questionnaire. Data were analyzed using Spearman's rho correlation coefficients. The findings indicate that white-collar employees' levels of psychological well-being and resilience are associated with certain humor styles. Specifically, the high use of affiliative humor styles is associated with higher levels of psychological well-being and resilience. The results suggest that humor and affiliative humor styles in the workplace have the potential to enhance employees' psychological well-being and resilience. These results could play an important role in developing policies and practices that support psychological well-being and resilience in the workplace.