Butyrylcholinesterase as a potential depression biomarker: Insights from a translational study
Potansiyel bir depresyon biyobelirteci olarak bütirilkolinesteraz: Translasyonel bir çalışmadan içgörüler
  1. Tez No: 926924
  2. Yazar: BERKAN BOZKURT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HALE YAPICI ESER, DOÇ. DR. SAFACAN KÖLEMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Moleküler Tıp, Psikiyatri, Biochemistry, Molecular Medicine, Psychiatry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Koç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Nörobilim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Nörobilim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
Yaygın bir psikiyatrik bozukluk olan majör depresif bozukluk yaşam kalitesini önemli ölçüde etkilemektedir. Çeşitli biyolojik yolaklar ve ilgili biyobelirteç adayları her ne kadar depresyonun karmaşık patomekanizmalarını açıklamaya çalışıp teşhisini ve tedavisini objektif olarak değerlendirmeye çalışsa da, depresyondaki biyobelirteç araştırmaları henüz başlangıç aşamasındadır. Son çalışmalar depresyonun kolinerjik iletimdeki düzensizlikten etkilenebileceğini göstermiştir. Bu bulgular kapsamında, depresyon patomekanizmasında asetilkolinesterazın rolü yaygın olarak çalışılırken, butirilkolinesterazın (BChE) rolü ise hala belirsizliğini korumaktadır. Yakın zamanda, BChE aktivitesinin gerçek zamanlı görselleştirilmesi için, in vitro ve tümör taşıyan farelerde etkinliğini gösteren, BChE ile aktifleştirilebilen bir kemilüminesans moleküler sensör (BCC) geliştirdik. Bu translasyonel çalışmada, BChE aktivitesi ile depresyon arasındaki ilişkiyi araştırmak için BCC'yi kullandık. İlk olarak depresyonlu hastalarda (32 tek kutuplu depresyon, depresif dönemleri olan 20 iki uçlu bozukluk) sağlıklı kontrollerle (n=48) karşılaştırıldığında BChE aktivitesini değerlendirdik ve remisyona (n=15) göre değişiklikleri yeniden değerlendirdik. İkinci olarak, kronik öngörülemeyen hafif strese (CUMS), eşzamanlı fluoksetin tedavisiyle birlikte CUMS'ye ve sadece tuzlu su enjeksiyonuna maruz control sçanlarda BChE aktivitesini değerlendirdik. Son olarak, hipotalamik-hipofiz-adrenal (HPA) eksen sonuçlarını taklit etmesi için 24 saat boyunca 200μM kortikosteron, sempato-adrenomeduller (SAM) sistem sonuçlarını taklit etmesi için ise ve 24 saat boyunca 1 mM norepinefrin maruziyetine bırakılmış psikolojik strese yönelik PC-12 Adh hücre modelleri oluşturduk ve BChE aktivitelerini değerlendirdik.
Özet (Çeviri)
Major depressive disorder, a prevalent psychiatric disorder, significantly impacts quality of life. Although several biological pathways and related biomarker candidates try to explain its complex pathomechanism and assess objectively its diagnosis and onset, biomarker research in depression is still in infancy. Recent studies showed that depression may be influenced by dysregulation of cholinergic transmission. Within these findings, while the role of acetylcholinesterase is commonly studied in depression pathomechanism, the role of butyrylcholinesterase (BChE) remains unclear. Recently, we developed a BChE-activatable chemiluminescent molecular sensor (BCC) for real-time visualization of BChE activity, demonstrating efficiency in vitro and in tumor-bearing mice. In this translational study, we employed BCC to investigate the association between BChE activity and depression. We first assessed BChE activity in patients with depression (32 unipolar depression, 20 bipolar disorders with depressive episodes) compared to healthy controls (n=48) and reassessed changes with respect to remission (n=15). Second, we evaluated BChE activity in rats exposed to chronic unpredictable mild stress (CUMS), CUMS with concurrent fluoxetine treatment, and controls. Lastly, we established cell models for psychological stress by mimicking the hypothalamic-pituitary-adrenal (HPA) axis outcomes with 200µM corticosterone for 24 hours and the sympatho-adrenomedullary (SAM) system outcomes with 1mM norepinephrine treatments for 24 hours and assessed their BChE activity compared to controls in PC-12 Adh cell.