Seri Monogami ve Enneagram kişilik tipleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between Serial Monogamy and Enneagram personality types
- Tez No: 926961
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA YÜKSEL ERDOGDU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışma Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Araştırmanın temel amacı Seri Monogami ile Enneagram kişilik tipleri arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Araştırmada nicel araştırma yöntemlerinden ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırma grubu 2024 yılında Türkiye'deki 18 yaş üstü 694 gönüllü bireyden oluşmaktadır. Araştırmada veri toplama araçları olarak; araştırmacı tarafından geliştirilen kişisel bilgi formu, Seri Monogami Ölçeği ve Enneagram Kişilik Ölçeği kullanılmıştır. Araştırmada kullanılan ölçeklerin betimsel istatistik değerleri hesaplanmıştır. İki grup arasındaki ortalama farklarının anlamlılığını belirlemek için t testi, üç veya daha fazla grup arasındaki ortalama farklarının anlamlılığını belirlemek için ise tek yönlü varyans analizi (ANOVA) uygulanmıştır. Ayrıca, Enneagram kişilik tipleri puanlarının seri monogami düzeyini ne ölçüde yordadığını test etmek amacıyla çoklu regresyon analizi yapılmıştır. Araştırmaya katılan bireylerin seri monogami düzeyleri; cinsiyet, yaş, ebeveyn evlilik durumu, eğitim seviyesi, kendini çekici bulma, sanaldan tanışılan partner sayısı ve içe/dışa dönüklük gibi değişkenler açısından anlamlı farklılıklar göstermiştir. Seri monogami ile enneagram kişilik tipleri arasında maceracı, gözlemci tipler arasında pozitif yönde; sorgulayan ve uzlaşmacı tiplerle negatif yönde anlamlı ilişkili olduğu tespit edilmiştir. Enneagram kişilik tiplerinin seri monogamiyi yordama düzeyini ölçmek amacıyla yapılan çoklu regresyon ölçümünde enneagram kişilik tiplerinin toplamının seri monogaminin %7'sini açıkladığı tespit edilmiştir. Seri monogami düzeyini önem sırasına göre anlamlı biçimde yordayan Enneagram kişilik tipleri sırasıyla maceracı, sorgulayan(negatif), gözlemci ve uzlaşmacı (negatif) 'dır. Araştırmada, cinsiyet, yaş, ebeveyn evlilik durumu, eğitim durumu ve kendini çekici bulma gibi değişkenlerin seri monogami üzerindeki etkileri incelenmiştir. Erkeklerin seri monogami ve alt boyutlarında kadınlardan daha yüksek puan aldığı; 18-20 yaş grubunun duygusal bağlanma puanlarının diğer yaş V gruplarından daha yüksek olduğu tespit edilmiştir. Ebeveynleri ayrı olan bireylerin daha fazla seri monogamist olduğu ve yeni ilişkilere başlamada daha az beklediği görülmüştür. Eğitim durumu düşük olan bireylerin ilişkilerinde yoğun duygular yaşadıktan sonra ilgilerinin azaldığı ve ilişkilerini bitirdiği belirlenmiştir. Kendini çekici bulan ve sanal platformlardan tanıştığı kişi sayısı fazla olan bireylerin daha seri monogamist olduğu, dışa dönük bireylerin de daha yoğun duygular yaşadığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of the research is to examine the relationship between Serial Monogamy and Enneagram personality types. The relational screening model, one of the quantitative research methods, was used in the research. The research group consists of 694 volunteer participants over the age of 18 in Turkey in 2024. As data collection tools in the research; Personal information form developed by the researcher, Serial Monogamy and Enneagram Personality Scale were used. Descriptive statistical values of the scales used in the research were calculated. A t test was applied to determine the significance of mean differences between two groups, and one-way analysis of variance (ANOVA) was applied to determine the significance of mean differences between three or more groups. Additionally, multiple regression analysis was conducted to test to what extent Enneagram personality types scores predict serial monogamy level. Serial monogamy levels of individuals participating in the research; There were significant differences in terms of variables such as gender, age, parental marriage status, education level, self-attractiveness, number of partners met online, and introversion/extroversion. Among serial monogamy and enneagram personality types, there is a positive correlation between adventurous and observant types; It was found to be negatively significantly related to questioning and conciliatory types. In the multiple regression measurement performed to measure the predictive level of enneagram personality types for serial monogamy, it was determined that the total of enneagram personality types explained 7% of serial monogamy. The Enneagram personality types that significantly predict the level of serial monogamy, in order of importance, are adventurous, questioning (negative), observant and accommodating (negative), respectively. In the study, the effects of variables such as gender, age, parental marriage status, educational status and self-attractiveness on serial monogamy VII were examined. Men scored higher than women in serial monogamy and its subscales; It was determined that the emotional attachment scores of the 18-20 age group were higher than other age groups. It has been observed that individuals whose parents are separated are more serial monogamists and wait less to start new relationships. It has been determined that individuals with low education levels lose interest and end their relationships after experiencing intense emotions in their relationships. It has been determined that individuals who find themselves attractive and have met more people on virtual platforms are more monogamous, and extroverted individuals experience more intense emotions.