Seri mobilya üretimi
Production of furniture in series
- Tez No: 5334
- Danışmanlar: PROF. DR. RAMAZAN ÖZEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ağaç İşleri, Wood Products
- Yıl: 1988
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ağaç İşleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
SERt MOBİLYA ÜRETİMİ (Yüksek Lisans Tezi) Mehmet ALTUNBAŞAK GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Eylül 19 88 ö Z Bu araştırmada, seri halde fabrikasyon mobilya üreti minin esas ve amaçlarının neler olması gerektiği ortaya konmuştur, üretimde kullanılan hammaddelerin teknik özel likleri dikkate alınarak, model tasarımı, üretimin plan lama ve kontrolü gibi konular incelenerek, seri mobilya üretiminde en yüksek kalite ve verimliliğe, ulaşılması. amaç* lanmıştır» Ayrıca, her farklı teknik özellikteki tabla ve masif mobilyaların, seri halde fabrikasyon üretimlerinin, yapılabileceği değişik fabrika planları çizilmiştir. Tab la ya'da masif mobilya üretilecek fabrikada bulunması gerek li makina ve teçhizatlarla, üretimde istihdamı zorunlu olan eleman sayısı en ideal çalışma, esas ve sayısına göre yer leştirilmiştir. Bunun sonunda üretimin en kısa yoldan ta mamlanması sağlanarak, kalite ve verimliliği arttırıcı un surlara dikkat çekilmiştir. : II
Özet (Çeviri)
PRODUCTION OF FURNITURE ÎN SERIES (M.Sc. Thesis) Mehmet ALTUNBAŞAK GAZÎ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY September 1988 ABSTRACT In this research, it has been put forward what the basis and goals of furniture production in series have to be. It has been provided that in furniture production in series to reach the maximum quality and productivity, by taking into account the technical properties of the raw- materials used in production, and being examined the the mes like model project, planning and controlling of pro duction. Furthermore, different plans of factories where the fabrication productions of box, and of natural wooden furnitures in each different technical qualities can be done in series, has been planned. With the machines and equipment that have to be placed in the factory where the box or natural wooden furniture will be produced, have been settled according to the quantity and bas i of the most ideal work, of which employment is indispensalde. At the end of this, the attention has been paid to the components which will increase the productivity and the quality by providing the production to be completed by the shortest way. Ill