Obez çocuklara verilen sağlıklı beslenme ve yoga programının beslenme davranışı fiziksel aktivite ve antropometrik ölçümler üzerine etkisi
The effect of healthy nutrition and yoga program given to obese children on nutritional behavior, physical activity and anthropometric measurements
- Tez No: 926960
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZNUR BAŞDAŞ, DOÇ. DR. ZEYNEP CAFEROĞLU AKIN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Nursing, Child Health and Diseases
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 170
Özet
Bu araştırma, obez çocukları belirledikten sonra, belirlenen obez çocuklara verilen sağlıklı beslenme ve yoga programının beslenme davranışı, fiziksel aktivite ve antropometrik ölçümler üzerine etkisini incelemek amacıyla yapılmıştır. Araştırma iki aşamadan oluşmaktadır. Birinci aşama tanımlayıcı kesitsel çalışma, ikinci aşama ise ön test-son test desende randomize kontrollü deneysel çalışmadır. Bu araştırma, Kasım 2023-Kasım 2024 tarihinde Karaman il merkezinde bulunan ortaokullarda eğitim gören çocuklarla yapılmıştır. Araştırmanın birinci aşamasında 5. ve 6. sınıfta eğitim gören 1281 çocuktan Adölesan Tanılama Formu ile toplanmıştır. Bu doğrultuda araştırmanın ikinci aşamasına dahil edilecek olan obez çocuklar belirlenmiştir. Araştırmanın ikinci aşamasına müdahale grubu (n=15) ve kontrol grubu (n=18) olmak üzere 33 çocuk dahil edilmiştir. Müdahale grubundaki çocuk ve ailelerine sağlıklı beslenme eğitimi 3 oturum şeklinde yapılmıştır. Verilen eğitimin 2. oturumundan sonra, çocuklar için planlanan Sağlıklı Beslenme Programı kapsamındaki çocukların 2 haftaiçi (perşembe-cuma) ve 1 haftasonu (cumartesi) şeklindeki beslenme günlüklerinin nasıl tutulacağı çocuk ve ailelerine öğretilmiştir. Sağlıklı Beslenme Programı ile çocuktan 2 haftada bir, belirlenen zamanlarda (“Yoga Programı”ndaki ilk karşılaşmada, 2., 4., 6., 8., 10. hafta sonunda) olmak üzere, toplamda 6 defa teslim alınmıştır. İlk teslim alınan çocukların beslenme günlüklerindeki problemlerden yola çıkılarak, Beslenme ve Diyetetik alanında uzman ile iş birliği içerisinde 12 adet Temel Sağlıklı Beslenme Davranış Hedefleri belirlenmiştir. Bu hedefler doğrultusunda çocuklardan teslim alınan beslenme günlükleri incelenmiş, Beslenme ve Diyetetik alanındaki uzman ile iş birliği içerisinde araştırmacı tarafından 2 haftada bir her çocuğa özgü bireysel danışmanlık verilmiştir. Çocuk açısından uygulanabilir olması için, her danışmanlıkta en az 2, en fazla 3 davranış hedef mesajının verilmesine özen gösterilmiştir. Daha sonra Yoga Programı müdahale grubundaki çocuklara 12 hafta boyunca, haftada 2 seans olmak üzere araştırmacı tarafından uygulanmıştır. Veriler müdahale programı öncesi ve sonrası Adölesan Tanılama Formu, Antropometrik Ölçümler ve Çocuk İzlem Formu ve Aile Beslenme ve Fiziksel Aktivite Tarama Ölçeği (ABFA) ile toplanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde tanımlayıcı istatistikler, Ki-Kare, Fisher Exact Testi, Independent Sample t test, Paired- Sample t test ve Mixed Repeated Measure ANOVA testi kullanılmıştır. Araştırmanın birinci aşamasında, çocukların %18,9'u obez bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine obese children and to examine the effects of healthy nutrition and yoga program given to obese children on nutritional behavior, physical activity, and anthropometric measurements. The study consists of two stages. The first stage is a descriptive cross-sectional study, and the second stage is a randomized controlled experimental study with a pre-test-post-test design. This research was conducted with children studying in secondary schools in the city center of Karaman between November 2023-November 2024. In the first phase of the research, the Adolescent Diagnosis Form was collected from 1281 children studying in the 5th and 6th grades. Accordingly, obese children who would be included in the second phase of the research were determined. 33 children were included in the second phase of the research, consisting of the intervention group (n=15) and the control group (n=18). Healthy nutrition education was given to the children in the intervention group and their families in 3 sessions. After the second session of the education, the children and their families were taught how to keep nutrition diaries for 2 weekdays (Thursday-Friday) and 1 weekend (Saturday) within the scope of the Healthy Nutrition Program planned for children. With the Healthy Nutrition Program, the child was taken 6 times in total, once every 2 weeks, at specified times (at the first meeting in the“Yoga Program”, at the end of the 2nd, 4th, 6th, 8th, and 10th weeks). Based on the problems in the first children's nutrition diaries, 12 Basic Healthy Nutrition Behavior Targets were determined in cooperation with the specialist in the field of Nutrition and Dietetics. In line with these targets, the nutrition diaries received from the children were examined and in cooperation with the specialist in the field of Nutrition and Dietetics, individual counseling was provided for each child every 2 weeks by the researcher. In order to be applicable for the child, care was taken to provide at least 2 and at most 3 behavioral target messages in each counseling. Then, the Yoga Program was applied to the children in the intervention group by the researcher for 12 weeks, 2 sessions per week. Data were collected before and after the intervention program with the Adolescent Identification Form, Anthropometric Measurements and Child Follow-up Form and the Family Nutrition and Physical Activity Screening Scale (ABFA). Descriptive statistics, Chi-Square, Fisher Exact Test, Independent Sample t test, Paired-Sample t test and Mixed Repeated Measure ANOVA test were used in the evaluation of the data. In the first phase of the study, 18.9% of the children were found to be obese.