Dijital ebeveyn tutumları ile internet oyun oynama bozukluğu belirtisi arasındaki ilişkide dikkat eksikliği ve hiperaktivite belirtilerinin düzenleyici rolü
The moderating role of attention deficit and hyperactivity symptoms in the relationship between digital parenting attitudes and internet gaming disorder symptoms
  1. Tez No: 926963
  2. Yazar: ÜNZİLE FEYZA KARAKOÇ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÇAĞLAR CHARLES DANİEL JAİCKS, DR. ÖĞR. ÜYESİ REYHAN ÇALIŞAN KİNTER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 175
Özet
Bu araştırmada günümüzün en önemli sorunlarından olan internet oyun oynama bozukluğu belirtileri ve dijital ebeveyn tutumlarına odaklanılmış ve dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu belirtilerinin bu olguların açıklayıcı etkisi de ele alınarak aralarındaki ilişki incelenmiştir. Araştırmanın örneklemini Bursa ilinde ikamet eden dikkat eksikliği ve hiperaktivite şüphesiyle danışmanlık merkezlerine getirilen 193 çocuk ve 193 ebeveyn oluşturmuştur. Ebeveynlerin dijital ebeveynlik tutumlarını değerlendirmek için Dijital Ebeveynlik Tutum Ölçeği kullanılırken, çocuk ve ergenlerin dikkat eksikliği ve hiperaktivite belirtilerini değerlendirmek adına ebeveynlerinden Conners Anababa Dereceleme Ölçeği-Yenilenmiş Kısa Formu'nu doldurmaları istenmiştir. Söz konusu internet oyun oynama bozukluğu belirtileri olduğunda ise çocuklar İnternet Oyun Oynama Bozukluğu Ölçeği Kısa Formu'nu doldurarak öz değerlendirme yapmışlardır. Araştırmada yapılan tüm analizlerde, SPSS 25.00 yazılımı kullanılmış ve araştırma kapsamında ilgili ölçüm araçları demografik değişkenlere göre de karşılaştırılmış ve ölçekler arasındaki ilişkileri saptamak adına da korelasyon analizi yapılmıştır. Yapılan korelasyon analizi sonucunda Dijital ebeveyn tutumları ile Conners Ana-baba Dereceleme Ölçeği-Kısa Formu arasında pozitif yönlü ve anlamlı ilişki olduğu görülmüştür. Dijital ebeveyn tutumları ile İnternet Oyun Oynama Bozukluğu arasında anlamlı bir ilişki gözlemlenmemesine karşın İnternet Oyun Oynama Bozukluğu ile Conners Anababa Derecelendirme Ölçeği- Kısa Formu arasında da pozitif yönde ilişkiler gözlemlenmiştir. Elde edilen bulgular alan yazındaki araştırmalar ile karşılaştırılarak tartışma bölümünde detaylı olarak tartışılmış ve gelecek araştırmacılara yönelik öneriler verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study focuses on internet gaming disorder (IGD) symptoms and digital parenting attitudes, two of the most critical issues of today, while also examining the explanatory role of attention deficit and hyperactivity disorder (ADHD) symptoms in their relationship. The study sample consists of 193 children and their 193 parents residing in Bursa, Turkey, who were referred to counseling centers due to suspected ADHD symptoms. The Digital Parenting Attitudes Scale was used to assess parents' digital parenting attitudes, while the Conners Parent Rating Scale–Revised Short Form was completed by parents to evaluate children's ADHD symptoms. Additionally, children self-assessed their internet gaming disorder symptoms using the Internet Gaming Disorder Scale–Short Form. All analyses were conducted using SPSS 25.0, where measurement tools were compared based on demographic variables, and correlation analysis was performed to determine relationships between the variables. The correlation analysis revealed a positive and significant relationship between digital parenting attitudes and ADHD symptoms as measured by the Conners Parent Rating Scale. However, no significant relationship was found between digital parenting attitudes and internet gaming disorder symptoms. Nevertheless, a positive correlation was observed between internet gaming disorder symptoms and ADHD symptoms. The findings were discussed in comparison with the existing literature, and recommendations for future research were provided.