Jinekomasti hastalarında doku düzeyinde visfatin düzeylerinin histopatolojik incelenmesi
Histopathological investigation of tissue level visfatin levels in gynaecomastia patients
- Tez No: 926979
- Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN ENVER AYDIN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Amaç: Jinekomasti, erkeklerde meme dokusunun glandüler proliferasyonu ile karakterize bir durumdur. Literatürde yayınlanan çalışmalar ile jinekomasti prevalansının çok farklı olmasının nedeni, jinekomasti tanımı için meme boyutunda standart bir kriterin olmamasıdır. Visfatin, lenfositlerden salgılanan ve sitokin benzeri yeni molekül aramak için keşfedilmiştir. Pro-inflamatuar sitokindir. Obezite, diyabet, metabolik sendrom ile ilişkilendirilmiş olup birçok patolojik durumda incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: Gynecomastia is a condition in men characterized by glandular proliferation of breast tissue. The reason for the great difference between the studies published in the literature and the prevalence of gynecomastia is the lack of a standard criterion for the definition of gynecomastia in breast size. Visfatin was discovered to search for a new cytokine-like molecule secreted from lymphocytes. It is a pro-inflammatory cytokine. It has been associated with obesity, diabetes, metabolic syndrome and has been examined in many pathological conditions.