Paketli hazır yemek hizmeti alan emziren annelerin yemek hizmet memnuniyetlerinin ve sağlıklı beslenme tutumlarının değerlendirilmesi
Evaluation of meal service satisfaction andhealthy eating attitudes among breastfeedingmothers receiving packaged ready meal services
- Tez No: 927014
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DİLŞAT BAŞ, DOÇ. DR. HANDE ÖNGÜN YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu araştırmada, emziklilik dönemine uygun besin içeriğine sahip olan ve zaman yönetimini kolaylaştıran paketli hazır yemek hizmet sistemini kullanan emziren annelerin, aldıkları yemek hizmetine yönelik memnuniyetleri, alınan hizmetin sağlıklı beslenme tutumları ve yaşam kalitesi üzerine etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırma, Şubat – Haziran 2024 tarihleri arasında İstanbul ili Sancaktepe ilçesinde paketli hazır yemek hizmeti (PHYH) sunan bir kuruluştan en az 1 haftalık emziren anne paketi kullanan 174 katılımcı ile kesitsel olarak gerçekleştirilmiştir. Araştırmada veri toplama aracı olarak dört bölümden oluşan anket formu kullanılmıştır. Anket formunun ilk bölümünde katılımcıların sosyo–demografik özellikleri, antropometrik ölçümleri ve paketli hazır yemek kullanımıyla ilgili sorular bulunmaktadır. İkinci bölümde İş Yerinde Yemek Hizmeti Kalitesi Ölçeği (QUMPOS), üçüncü bölümde Sağlıklı Beslenmeye İlişkin Tutum Ölçeği (SBİTÖ) ve dördüncü bölümde SF-12 Yaşam Kalitesi Ölçeği (SF-12) yer almaktadır. Araştıma emziklilik döneminde olan ve PHYH alan gönüllü katılımcılar ile yürütülmüştür. Anketler, paket kullanımı öncesi ve sonrası tekrarlanmış, QUMPOS ise yalnızca paket kullanımı sonrasında uygulanmıştır. Araştırmaya katılan bireylerin yaş ortalaması 33,93±4,73 yıldır.
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate the satisfaction of breastfeeding mothers using a packaged meal service system that is suitable for the lactation period, as well as the impact of this service on their healthy eating attitudes and quality of life. The research was conducted with 174 participants who used at least a one-week breastfeeding mother package from an organization providing packaged meal services (PMS) in the Sancaktepe district of Istanbul, between February and June 2024. A questionnaire consisting of four sections was used as a data collection tool. The first section included questions regarding the participants' socio-demographic characteristics, anthropometric measurements, and their use of packaged meals. The second section contained the Quality of Meal Service at Work Scale (QUMPOS), the third section included the Healthy Eating Attitude Scale (HEAS), and the fourth section featured the SF-12 Quality of Life Scale (SF-12). The study was conducted with voluntary participants who were in the lactation period and used PMS. The questionnaires were repeated before and after the use of the meal package, while QUMPOS was administered only after the meal package usage. The average age of the participants was 33.93±4.73 years.