منهج المنذري في مختصر صحيح مسلم: دراسة تحليلية مقارنة
El-Münziri'nin Muhtasarı Sahihi Müslim eserindeki yöntemi: Analitik ve karşılaştırmalı bir inceleme
  1. Tez No: 927013
  2. Yazar: BOCHRA ABDUL KADR KWIDER
  3. Danışmanlar: Prof. Dr. SERDAR DEMİREL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Arapça
  9. Üniversite: İbn Haldun Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 159
Özet
Bu çalışma, Hâfız el-Münzirî'nin (ö. 656/1258) Sahîh-i Müslim'i ihtisar etme yöntemini ortaya koymayı ve İmam Müslim'in (ö. 261/875) Sahîh'indeki maksatlarla Münzirî'nin Muhtasar'ındaki maksatları karşılaştırmayı amaçlamaktadır. Hâfız el-Münzirî'nin mukaddimesinde kısaca bahsettiği ve bu çalışmada ayrıntılı bir şekilde ele alınacak olan noktalar doğrultusunda, Sahîh-i Müslim'i ihtisar ederken izlediği yöntemi, hadislerin seçimi ve yeniden düzenlenmesi, senetlerin kısaltılması ve tercemelerin (bölüm başlıklarının) düzenlenmesi gibi hususlar açıklığa kavuşturulacaktır. Bu çalışmanın önemi, kaynağının özgünlüğünde yatmaktadır. Zira Hâfız el-Münzirî, hadis kitapları içerisinde Sahîh-i Buhârî'den sonra en güvenilir eser olan Sahîh-i Müslim'i ihtisar etmiştir. Ayrıca bu çalışma, hadis kitaplarını ihtisar etme konusunda âlimlerin gösterdiği çabaları ve takip ettikleri yöntemleri ortaya çıkarmayı amaçlamaktadır. Bu hedefe ise Muhtasardaki rivayet ve teracimlerin istikraî tahlilî ve karşılaştırmalı takibi sonucu ve bazı yerlerde Muhtasaru Münzirî ile Sahihi Müslim ve Muhtasaru Kurtubî kıyaslamaları ile bazı yerlerde ise sadece birinin kıyası ile yetinilerek onun Muhtasardaki yöntemi açıklanacaktır. Bu da isnatlar tercemeler ve rivayetlerden örneklerle desteklemektedir
Özet (Çeviri)
This study aims to highlight al-Ḥāfiẓ al-Mundhirī's (d. 656 H) methodology in summarizing Ṣaḥīḥ Muslim and to compare Imam Muslim's objectives (d. 261 H) in his Ṣaḥīḥ with those of al-Ḥāfiẓ al-Mundhirī in his abridgment. This analysis is based on al-Mundhirī's brief remarks in his introduction, which will be explored in detail in this study. This study clarifies his methodology in summarization, focusing on his selection of authentic hadiths, their reorganization, the abridgment of isnāds (chains of narration), and the formulation of tarājim (chapter headings). The significance of this research lies in its original subject matter, as al-Ḥāfiẓ al-Mundhirī abridged Ṣaḥīḥ Muslim, the most reliable book of Sunnah after Ṣaḥīḥ al-Bukhārī. Additionally, this study seeks to highlight the efforts of scholars in summarizing hadith collections and their adherence to specific methodologies. This is achieved through inductive, analytical, and comparative approaches by tracing, analyzing, and comparing narrations and tarājim in al-Mundhirī's Mukhtaṣar Ṣaḥīḥ Muslim with Ṣaḥīḥ Muslim and, in some cases, with al-Qurtubī's Mukhtaṣar Ṣaḥīḥ Muslim, while relying solely on one of them in other instances. The study illustrates his summarization methodology, supported by examples from narrations, tarājim, and isnāds.