Gümüşhane Müzesindeki satala buluntusu sikkeler (1966-2019)
Satala find coins in Gümüşhane Museum (1966-2019)
- Tez No: 927042
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN KASAPOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klasik Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 173
Özet
Bu tez çalışması, Gümüşhane ili Kelkit ilçesine bağlı Sadak Köyü'nde yer alan Satala'da bulunan sikkelerin incelenmesini konu almaktadır. Bu çalışma, Satala'da bulunan sikkeler aracılığıyla bölgenin tarihi, ekonomik ve kültürel yapısına dair önemli veriler sunmayı, Gümüşhane Müzesi'nin sikke koleksiyonu ile ilgili eksik olan kataloglama çalışmalarına ve Satala Kazısına nümizmatik anlamda öncülük etmeyi amaçlamaktadır. Çalışmanın temelini, 1966 yılında Satala'da bulunarak satın alma yoluyla Erzurum Arkeoloji Müzesi'ne kazandırılan ve 2018 yılında Gümüşhane Müzesi'ne devredilen sikkeler ile 2018-2019 yıllarında Satala kazılarında ortaya çıkarılan ve Gümüşhane Müzesi'ne teslim edilen sikkeler oluşturmaktadır. Tez kapsamında, sikkelerin öncelikle temizlik ve konservasyon işlemleri gerçekleştirilmiş, ardından XRF yöntemi ile arkeometrik analizleri yapılmıştır. Teknik bilgileri alınan sikkelerin kataloglama çalışmaları yapılmıştır. Çalışmada toplam 132 sikke incelenmiş, ancak düşük kondisyonlu 21 sikke değerlendirme dışı bırakılmıştır. Değerlendirmeye alınan 111 sikke, dönemleri, imparatorları ve darphaneleri açısından detaylı bir şekilde analiz edilmiştir. İncelenen Satala sikkeleri VI. Mithridates Dönemi ile Orta Bizans Dönemleri arasına tarihlendirilmesinin yanında Satala'da bir darphane olduğu fikrini büyük ölçüde desteklemektedir. Ayrıca nümizmatik veriler, Satala'da MS 7. ve 10. yüzyıllar arasında bir hiatusun söz konusu olabileceğine işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis is about the examination of coins found in Satala, located in Sadak Village of Kelkit district of Gümüşhane province. This study aims to provide important data on the historical, economic and cultural structure of the region through the coins found in Satala, to pioneer the missing cataloging studies regarding the coin collection of Gümüşhane Museum and the Satala Excavation in a numismatic sense. The basis of the study is the coins found in Satala in 1966 and acquired by Erzurum Archaeology Museum through purchase and transferred to Gümüşhane Museum in 2018, and the coins unearthed in Satala excavations in 2018-2019 and delivered to Gümüşhane Museum. Within the scope of the thesis, the cleaning and conservation processes of the coins were first carried out, and then archaeometric analyses were performed with the XRF method. Cataloging studies were carried out on the coins whose technical information was obtained. A total of 132 coins were examined in the study, but 21 coins with poor condition were excluded from evaluation. The 111 coins evaluated were analyzed in detail in terms of their periods, emperors and mints. The Satala coins examined are dated between the Period of Mithridates VI and the Middle Byzantine Period, and largely support the idea that there was a mint in Satala. Additionally, numismatic data indicate that there may have been a hiatus in Satala between the 7th and 10th centuries AD.