Hemşirelerin etik liderlik ve örgütsel iletişim iklimi algılarının örgütsel bağlılıklarına etkisi
The effect of nurses' perceptions of ethical leadershipand organizational communication climate on theirorganizational commitment
- Tez No: 927053
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLENDAM HAKVERDİOĞLU YÖNT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Tınaztepe Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu çalışmada hemşirelerin etik liderlik, örgütsel iletişim algılarının örgütsel bağlılıklarına etkisinin incelenmesi amaçlandı. Araştırmaya İzmir Ödemiş Devlet Hastanesinde görev yapan gönüllü 265 hemşire dahil edildi. Veri toplama sürecinde Sosyodemografik Özellikler Formu, Etik Liderlik Ölçeği, Örgütsel İletişim Ölçeği, Örgütsel Bağlılık Ölçeği kullanılmıştır. Çalışmada istatistiksel analizler, IBM® SPSS® 26 (SPSS Inc., Chicago, IL, USA) yazılımı ile yapıldı. Çalışmaya katılan hemşirelerin yaş ortalamaları 37,0±7,6, %81,1'i kadın, %81,5 'i lisans mezunu idi. Hemşirelerin Örgütsel Bağlılık Ölçeği toplam puanı ortalaması 61,7±10,3, Örgütsel İletişim İklimi Ölçeği toplam puanı ortalaması 102,8±20, Etik Liderlik Ölçeği toplam puanı ortalaması 32,9±8,7 olarak belirlendi. 10 yıl üzeri kurumda çalışan hemşirelerin örgütsel iletişim iklimi ölçeği toplam puanları, örgütsel bağlılık toplam puanları ve örgütsel bağlılık ölçeğinin duygusal bağlılık alt boyut toplam puanı anlamlı düzeyde yüksek bulundu. Kadın hemşirelerin etik liderlik ölçeği toplam puanının (p=0,005), örgütsel iletişim iklimi yönetici kaynaklı alt boyut toplam puanının (p=0,004), örgütsel bağlılık ölçeği toplam puanının (p=0,044), ve bu ölçeğe ait duygusal bağlılık (p=0,037), normatif bağlılık (p=0,005), alt boyut toplam puanlarının erkeklere göre anlamlı düzeyde yüksek olduğu saptandı. Yapılan analizde hemşirelerde etik liderliğin ve örgütsel iletişim ikliminin, örgütsel bağlılıkları üzerinde anlamlı bir etkisinin olduğu saptandı. Sonuç olarak hemşirelerde etik liderliğin ve örgütsel iletişim ikliminin, örgütsel bağlılık üzerinde anlamlı bir etkisinin olduğu saptandı. Hemşirelerin, örgütsel bağlılıkları üzerindeki değişimin %38,6'sının etik liderlik ve örgütsel iletişim iklimi özelliği ile birlikte açıklandığı görüldü. Etik liderlik ölçeği toplam puanı bilindiğinde örgütsel bağlılık ölçeği toplam puanının yaklaşık olarak tahmin edilebildiği, örgütsel iletişim iklimi toplam puanı bilindiğinde örgütsel bağlılık ölçeği toplam puanının tahmin edilebildiği saptandı.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to examine the effect of nurses' perceptions of ethical leadership and organizational communication on their organizational commitment. The research participants were 265 volunteer nurses working in Izmir Ödemiş State Hospital. Sociodemographic Characteristics Form, Ethical Leadership Scale, Organizational Communication Climate Scale, Organizational Commitment Scale were used in the data collection process. Statistical analyses were performed with IBM® SPSS® 26 (SPSS Inc., Chicago, IL, USA) software. The mean age of the nurses who participated in the study was 37.0±7.6 years, 81.1% were female, 81.5% were undergraduate graduates. The mean total score of the Organizational Commitment Scale was 61.7±10.3, the mean total score of the Organizational Communication Climate Scale was 102.8±20, and the mean total score of the Ethical Leadership Scale was 32.9±8.7. Nurses working for more than 10 years were found to have significantly higher total scores on the organizational communication climate scale, total scores on the organizational commitment scale, and total scores on the emotional commitment sub-dimension of the organizational commitment scale. It was found that the total score of the ethical leadership scale (p=0.005), the total score of the organizational communication climate manager-induced sub-dimension (p=0.004), the total score of the organizational commitment scale (p=0.044), and the total scores of the emotional commitment (p=0.037), normative commitment (p=0.005), and sub-dimension total scores of this scale were significantly higher in female nurses compared to male nurses. In the analysis, it was found that ethical leadership and organizational communication climate had a significant effect on nurses' organizational commitment. As a result, it was found that ethical leadership and organizational communication climate had a significant effect on organizational commitment in nurses. It was seen that 38.6% of the change in nurses' organizational commitment was explained together with the characteristics of ethical leadership and organizational communication climate. It was found that when the total score of the ethical leadership scale was known, the total score of the organizational commitment scale could be approximately predicted, and when the total score of the organizational communication climate was known, the total score of the organizational commitment scale could be predicted.