Iğdır ve ilçelerinde doğal olarak yetişen eriklerin (Prunus domestica L.) seleksiyon yoluyla ıslahı
Breeding by selection of plums (Prunus domestica L.) naturally grown in Iğdir and its districts
- Tez No: 927079
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERSİN GÜLSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Iğdır Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu çalışma 2020-2021 yılları arasında Iğdır ve ilçelerinde doğal olarak yetişen erik genotiplerinin fenolojik, morfolojik ve pomolojik özelliklerinin belirlenmesi ve üstün genotiplerin seçilmesi amacıyla yürütülmüştür. Çalışmada ilk yıl 81 erik genotipi incelenmiştir. İlk yıl meyve özellikleri incelenen genotipler içerisinde ön eleme yapılarak 43 genotipten ikinci yıl tekrar meyve örneği alınmıştır. İkinci yıl yapılan gözlem ve değerledirme sonucuna göre yapılan tartılı derecelendirme ile 20 genotip ümitvar olarak seçilmiştir. Seçilen genotiplerde tomurcuk patlaması 24 Mart-3 Nisan, ilk çiçeklenme 30 Mart-7 Nisan, tam çiçeklenme 5-14 Mart, son çiçeklenme 12-19 Nisan, hasat 1-14 Temmuz tarihleri arasında değişmiştir. Ümitvar olarak seçilen 20 genotipte meyve ağırlığı 12,52-58,35 g, meyve eni 17,94-46,24 g, meyve boyu 21,02-42,31 mm, meyve yüksekliği 17,92-46,32 mm, meyve eti kalınlığı 5,31-17,95 mm, meyve eti/çekirdek oranı 15,03-59,03, meyve hacmi 17-62 cm3, meyve yoğunluğu 0,71-1,08 g/cm3,çekirdek ağırlığı 0,60-1,31 g, meyve eti sertliği 1,50-4,13 kg/cm2, titre edilebilir asitlik % 0,24-3,60, SÇKM % 12,69-17,9 ve pH 3,34-5,36 arasında tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out between the years of 2020 and 2021 in order to determine the phenological, morphological and pomological characteristics of plum genotypes growing naturally in Iğdır and its districts and to select superior genotypes.In the first year of the study, 81 plum genotypes were examined. By performing a preselection among the plum genotypes, the fruit properties of which were examined in the first year, a fruit sample from the 43 genotypes again. 20 genotypes were selected as promising by weighted rating according to the results of the observation and evaluation made in the second year. In the selected genotypes, bud burst changed between 24 March-3 April, first bloom 30 March-7 April, full bloom 5-14 March, last bloom 12-19 April, harvest 1-14 July.In 20 genotypes selected as promising, the following data were recorded variably: the fruit weight 12.52-58.35 g, the fruit width 17.94-46.24 g, the fruit length 21.02-42.31 mm, the fruit height 17.92-46.32 mm, the flesh thickness 5.31-17.95 mm, the flesh/seed ratio 15.03-59.03, the fruit volume 17-62 cm3, the fruit density 0.71-1.08 g/cm3, the seed weight 0.60 -1.31 g, the flesh firmness 1.50-4.13 kg/cm2, the titratable acidity 0.24-3.60%, the soluble solid content 12.69-17.9% and pH 3.34-5.36.