Sivas ili ilçelerinde yonca yetiştiriciliğinde mekanizasyon düzeyi ve yonca tarımı SWOT analizi
SWOT analysis of mechanization level in clover growing in Sivas province districts and clover farming
  1. Tez No: 927082
  2. Yazar: OĞUZHAN ŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜRKAN ALP KAĞAN GÜRDİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri ve Teknolojileri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Bu çalışma, Sivas ili ilçelerinde yonca yetiştiriciliğinde kullanılan mekanizasyon düzeyini ve yonca tarımının SWOT analizini incelemektedir. Yonca, hayvan yemi olarak yaygın bir şekilde kullanılan ve tarımsal değeri yüksek bir bitkidir. Sivas ilinin tarımsal yapısı ve iklim koşulları, yonca yetiştiriciliği için uygun olup bu bitkinin üretiminde kullanılan mekanizasyon düzeyi, verimliliği ve üretim süreçlerini doğrudan etkilemektedir. Çalışma kapsamında Sivas ili ve ilçelerindeki yonca üreticileri ile yapılan anketler ve görüşmeler aracılığıyla veriler toplanmıştır. Bu veriler, yonca yetiştiriciliğinde kullanılan tarım makineleri, bu makinelerin etkinliği ve üretim süreçlerindeki rolü hakkında bilgi sağlamıştır. Ayrıca yonca tarımının güçlü yönleri, zayıf yönleri, fırsatlar ve tehditler (SWOT) analizi yapılarak bu tarımsal faaliyetin bölgedeki potansiyeli ve gelişim alanları değerlendirilmiştir. Araştırmanın sonuçları, Sivas ilinde yonca yetiştiriciliğinde mekanizasyon düzeyinin genel olarak yeterli olduğunu ancak bazı bölgelerde geliştirilmesi gerektiğini göstermektedir. Özellikle modern tarım makinelerinin ve teknolojilerinin kullanımı, verimliliği artırmak ve iş gücünü azaltmak açısından önemli bulunmuştur. SWOT analizi ise yonca tarımının güçlü yönlerinin başında bölgenin uygun iklim ve toprak koşulları ile üreticilerin deneyimi olduğunu, zayıf yönlerin ise mekanizasyon eksiklikleri ve finansman sorunları olduğunu ortaya koymuştur. Fırsatlar arasında yonca ürünlerinin pazarlama olanaklarının artması ve devlet destekleri yer alırken tehditler arasında ise iklim değişiklikleri ve piyasa dalgalanmaları bulunmaktadır. Bu çalışma, Sivas ili ilçelerinde yonca tarımının mevcut durumunu ve gelişim potansiyelini ortaya koyarak, tarımsal politikaların belirlenmesine ve üreticilerin bilinçlenmesine katkı sağlamayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This research looks at the SWOT analysis of yonca agriculture as well as the degree of mechanization used in the districts of Sivas province. Clover is a very valuable agricultural plant that is often used as animal feed. Sivas province's climate and agricultural structure make it a favorable place to grow yonca, and the amount of automation used in the process has a direct impact on production processes and yield. Data from yonca growers in the province of Sivas and its regions was gathered for the research using questionnaires and interviews. These data included details on the farming equipment used to grow yonca, including its efficacy and function in the production process. Furthermore, a SWOT analysis was performed to assess the agricultural activity of yonca in the region, along with an evaluation of its potential and development regions. The study's findings indicate that although the amount of automation in Sivas province's yonca farming is usually adequate, there are still certain areas that need improvement. Utilizing contemporary agricultural technology and equipment in particular has been shown to be crucial for boosting productivity and lowering labor costs. According to a SWOT analysis, the region's ideal climate, the quality of the soil, and the producers' expertise are yonca agriculture's key advantages. On the other hand, lack of automation and financial difficulties are its significant disadvantages. Threats include market volatility and climate change, while possibilities include more government assistance and yonca product promotion. By presenting the existing state and future potential of yonca cultivation in the districts of Sivas province, this research hopes to raise producers' knowledge and aid in the formulation of agricultural policies.