Bilişim teknolojilerinin ticari bilgi sistemleri ve dış ticaretimize etkileri
The Role of information technologies in foreign trade and trade information systems
  1. Tez No: 92712
  2. Yazar: ESİN GÜLLÜLER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TUBA ONGUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İktisat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
öz Uluslararası ticaret işlemleri: alış-verişin gerçekleşmesi, nakliye ve ödeme aşamalarında çok büyük miktarda bilgi transferine yol açmaktadır. Bu bağlamda, bilişim teknolojileri politikası, gelişmekte olan ülkeler için önemli bir konudur ve sürdürülebilir kalkınma, dış ticaretin gelişmesi açısından yaşamsal bir anlamı vardır. Bilişim teknolojileri gelişmekte olan ülkelere; otomasyon, doğru bilginin depolanması ve işlenmesi, hızlı iletişim olanağı vb. pek çok yarar sağlar. Bu çerçevede, ticari bilgi sistemleri; kamu kuruluşları açısından ticaretin geliştirilmesinde politikaların belirlenerek çeşitli teşviklerin uygulanmasında, ve özel sektör açısından pazarlama stratejisi için gerekli dış pazar bilgileri ve güncel mal ve hizmet ticaretine ilişkin bilgi ihtiyacı açısından önemli rol oynar. Bu nedenle bilişim teknolojileri ulusal stratejisi, ticari bilgi sistemlerinde büyük öneme sahiptir. Tezde, yukarıda değinilen konular incelenerek, Türkiye'nin dış ticaretinin geliştirilmesinde yeni strateji ve politikalar açıklanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT International trade transactions generate a massive transfer of information along the trade, transport and payment chain. In this regard, information technology policy has become a subject of great importance for developing countries and a vital mean of achieving sustainable development and improvement for foreign trade. Information technology offers many benefits to developing countries such as the automation of process, accurate information storage and retrieval, very fast communication capabilities etc. In this framework, trade information plays a vital role in trade promotion both at the level of public institutions and private sector organizations, which are charged or participate in definition of trade policy and implementation of promotion initiatives, and at the level of the business communities, that require knowledge on foreign markets for marketing strategy and the actual trade of products and services. For this reason the strategy of National Information Technology puts great emphasis on trade information systems. In my thesis, I tried to study all of the above subjects and to explain new strategies and policies in order to promote foreign trade of Turkey. tCYUKSHCOGRCTtMWmOW HOKÜMANTASVON