Sürekli denetimin iç denetimde uygulanabilirliği ve Türkiye'de ticari bankalar için sürekli denetim yapılandırma modeli
The implementation of continuous auditing in internal auditing and the continuous auditing infrastructure model for commercial banks in Turkey
  1. Tez No: 215175
  2. Yazar: TANSEL ÇETİNOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞERAFETTİN SEVİM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 423
Özet
Günümüz iletisim ve bilisim teknolojisinde ortaya çıkan gelismeler, özellikle de internetin gelisip büyümesi tüm kamu kesimini ve özel sektörü önemli bir biçimde etkilemektedir. Bu gelismelerle birlikte, ülkeler arasındaki sınırlar giderek ortadan kalkmakta ve olusan ekonomik bütünlesmeler, verilen hizmetlerin niteliğini ve yapısını da önemli bir sekilde değistirmektedir. Küçük büyük her türlü isletme teknolojik gelismelerin sağladığı olanaklardan faydalanmaktadır. Bilgi teknolojilerinde yasanan gelismelerin sağladığı yararlara verimliliğin artması, daha hızlı islem gerçeklestirme ve dolayısıyla zaman ve maliyetlerden tasarruf edilmesi örnek olarak gösterilebilir. ?sletme ile ilgili yüksek kalitede ve zamanında karar verme, verilerin kalitesine ve zamanlı olmasına, bir baska ifadeyle gerçek zamanlı bilginin varlığına bağlıdır. Bilgi teknolojileri sirketlerin ticari faaliyetlerini elektronik olarak yönetmelerine ve finansal tablolarını gerçek zamanlı sistem üzerinde hazırlamalarına olanak sağlamaktadır. Gerçek zamanlı muhasebe sistemleri ile birçok finansal bilgi ve denetimle ilgili kanıt sadece elektronik biçimde sağlanabilmektedir. Günümüzde, denetim süreci, fiziki belgeleme ile yapılan, muhasebe sisteminin geleneksel olarak denetiminden, bilgisayarlarla gerçeklestirilen denetim yöntemlerine doğru gelisme göstermektedir. Bilgi teknolojilerindeki yeni gelismeler denetçilere, zaten olusmus olan finansal tablo hatalarının ortadan kaldırılmasına yönelik düzeltici yöntemler yerine, finansal tablolardaki hatalara karsı önleyici ve caydırıcı yöntemler olarak etki eden ve hata olustuğu anda müdahale edebilen sürekli denetim uygulamalarına olanak tanımaktadır. Çalısmamızda, sürekli denetim, iç denetim ve dıs denetimde esit olarak uygulanırken gelisimi daha çok iç denetim alanında olduğu göz önünde bulundurularak iç denetçiler açısından sürekli denetim süreci, sürekli denetimle ilintili bilgi teknolojileri, genel olarak sürekli denetim yapılandırma modeli incelenmekte ve Türkiye'deki ticari bankalarda kredi sözlesmesine yönelik olarak uygulanan sürekli denetim yapılandırma modeli tanıtılmaktadır.
Özet (Çeviri)
The current improvements of the communication and information technologies, and also the extend use of internet throughout the world; have remarkably affected the whole public and private sectors. The borders among the countries are gradually disappeared with the contribution of these improvements, and the growing economic integrations have influenced the quality and the structures of the services given in a great way. Every kind of enterprises ? whether big or small ? benefits from the facilities provided by the technological improvements. The increasing efficiency, much more rapid transactions, through which is obtained time and cost savings, can be pointed as the outcomes of these facilities. The adjudication on time and of high quality concerned with the enterprises is based on the data?s quality and time; that is, the existence of the real and well-timed information. The information technologies make the enterprises? managing their commercial activities on line, and preparing their financial accounts on the real-timed systems possible. With the real-timed accounting systems, several financial information and the indications related with the auditing are only provided through online. Nowadays, the auditing process has been developing towards the auditing methods realized by the computers from the traditional accounting systems based on physical documentations. The current improvements in the information technologies provide continuous audit implementations to the auditors, which take actions as preventive and aversive against the errors on the financial accounts, and also intervene at the moment of error condition, in lieu of the rectifying methods trying to correct the already formed errors on the financial accounts. In this study, while the continuous auditing is equally implemented both in the internal and external auditing, this continuous auditing process in view of the internal auditors, the information technologies concerned with it and the structured model of continuous auditing has been analyzed by taking into consideration that the development of the continuous auditing is mostly related with the internal auditing. Furthermore, the structured model of continuous auditing which is implemented related with the credit arrangements through the commercial banks in Turkey has been introduced