Finansal serbestleşme ve Türk bankacılık sistemlerine etkisi
Financial liberalization and the effects of Turkish banking sector
  1. Tez No: 92713
  2. Yazar: EVREN DİNÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OĞUZ ESEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 227
Özet
ÖZET Finansal serbestleşmenin ortaya çıkışını ve kuramsal temelle rini irdelemeye çalıştık. Finansal serbestleşmeye kuramsal temel oluşturan Finansal Baskı Kuramını ve bu kurama karşı getirilen kuramsal eleştirileri inceledik. Bu süreçte uygulanan finansal ser- bestleşme programlarının ampirik sonuçları üzerine yapılan bilim sel çalışmaları vermeye çalıştık. Türkiye'de uygulanan finansal serbestleşme programlarını ve bu programların Türk Bankacılık sektörüne etkilerini analiz ettik. Bankacılık sektörünün tarihsel gelişimini ve finansal serbestleşme sonrası gelişimi karşılaştırmalı olarak ele aldık. Finansal serbestleşme programlarının kuramsal yapısı, Shaw (1973) ve Mc Kinnon (1973)'in finansal baskı analizlerine dayan maktadır. 1980'li yıllarda Türkiye'de ve gelişmekte olan ülkelerde uygulanan finansal serbestleşme deneyimlerini irdelemeye çalıştık. Amacımız, finansal serbestleşme ve kuramsal temellerini, karşı kuramsal eleştireler ile birlikte sunmak ve Türkiye'de uygula nan finansal serbestleşme programlarının bankacılık sektörüne et kilerini irdelemektir.
Özet (Çeviri)
11 ABSTRACT We try to study the orijins of the Financial Liberalization theory and basic proposals. We have tried to point out the counter theories. The content of this thesis is to study the Financial Liberalization programmes and the ampirical results applied on the developing countries. We have point out the effect on the Turkish Banking sector applied in Turkey. We have studied the historical developments of the Turkish Banking sector. The emphasis in the economics Literature has shifted from macro economic to issues of the fund allocation process in financial markets in the last decade. The analysis of financial liberalization policies in generally based upon the frame work provide by the financial repression analysis of Shaw (1973) and Mc Kinnon (1973). The central concern of the present study is the design of the effective implementation of financial Liberalization or financial change. The principal objectives are twofold. First, we aim to study the broad theoretical basis of amplied financial liberalization in Turkey to relation Turkish Banking sector. The second aim is to analyze the financial repression theory and the counter theories; New Keynesian, Post Keynesian and Structural theories.