VUCA–bireysel performans ve işte kalma niyeti ilişkisinde yetenek yönetiminin aracı, örgüt kültürünün düzenleyici rolü
The mediating role of talent management and moderating role of organizational culture in the relationship between VUCA, individual performance and intention to stay at work
- Tez No: 927123
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OSMAN BAYRAKTAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 206
Özet
Bu araştırmanın amacı, VUCA ile bireysel performans ve işte kalma niyeti arasındaki ilişkide yetenek yönetiminin aracı rolünün ve örgüt kültürünün düzenleyici rolünün incelenmesidir. Araştırmanın örneklemini İstanbul'da imalat ve hizmet sektörlerinde faaliyet gösteren firmalarda beyaz yaka olarak çalışan 485 kişi oluşturmaktadır. Araştırmada VUCA, İşte Kalma Niyeti, Yetenek Yönetimi, Bireysel Performans ve Örgüt Kültürü olmak üzere beş ölçek kullanılmıştır. Araştırma verileri, 07 Nisan 2024 – 07 Haziran 2024 tarihleri arasında Google Forms ve yüz yüze görüşmeler aracılığıyla toplanmıştır. Verilerin çözümlenmesi için doğrulayıcı faktör analizi, değişkenler arası korelasyon analizi ve yapısal eşitlik modeli uygulanmıştır. Analiz için SPSS 24.0 ve AMOS 24.0 yazılımları kullanılmıştır. Yapılan analizler neticesinde, VUCA'nın işte kalma niyetini ve yetenek yönetimini negatif yönlü etkilediği, yetenek yönetiminin işte kalma niyetini pozitif yönlü etkilediği, VUCA'nın işte kalma niyetine ve bireysel performansa etkisinde yetenek yönetiminin aracılık rolü bulunduğunu öngören hipotezler desteklenmiş, ancak VUCA'nın bireysel performans ve işte kalma niyetine etkisinde örgüt kültürünün düzenleyici rolü bulunduğuna ilişkin hipotezler doğrulanamamıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine the mediating role of talent management and the moderating role of organizational culture in the relationship between VUCA and individual performance and intention to stay at work. The universe of the research consists of 485 people working as white-collar employees in companies operating in the manufacturing and service sectors in Istanbul. Five scales were used in the research: VUCA, Intention to Stay at Work, Talent Management, Individual Performance and Organizational Culture. The research data were collected between April 7, 2024 and June 7, 2024 through Google Forms and face-to-face interviews. Confirmatory factor analysis, correlation analysis between variables and structural equation modeling were applied to analyze the data. SPSS 24.0 and AMOS 24.0 software were used for the analysis. As a result of the analyzes, it was determined that VUCA negatively affected intention to stay at work and talent management, talent management positively affected intention to stay at work, and talent management played a mediating role in the effect of VUCA on intention to stay at work and individual performance. On the other hand, the hypotheses regarding the moderating role of organizational culture in the effect of VUCA on individual performance and intention to stay at work could not be confirmed.