Men in the Sun by Ghassan Kanafani and Mrs. Dalloway by Virginia Wolf in the light of psychoanalytic theory
- Tez No: 927124
- Danışmanlar: PROF. DR. CEMİLE GÜNSELİ İŞÇİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı, American Culture and Literature
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Anglo Amerikan Edebiyatı ve Yaratıcı Yazarlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu tez, edebiyattaki travmayı analiz etmek için Freud'un psikanalitik teorisini kullanır ve Ghassan Kanafani'nin Men in the Sun ve Virginia Woolf'un Mrs. Dalloway eserlerine odaklanır. Çalışma, travmanın edebi karakterlerin kimliklerini, duygusal manzaralarını ve davranış kalıplarını nasıl şekillendirdiğini, Freud'un üçlü ruh, bilinçaltı ve bastırma fikirlerinden yararlanarak araştırır. Araştırma, kişisel ızdırap ve kolektif karşılaşmalar arasındaki karmaşık ilişkiyi gösterir ve travmanın bireyler ve bağlamları üzerindeki zararlı etkilerini vurgular. Men in the Sun'da Kanafani, Filistinli mültecilerin vatansızlık, yerinden edilme ve kayıp hayallerin psikolojik etkilerini inceler ve kolektif sefalet, yoksunluk ve hadım edilmeye odaklanır. Bunun yerine Woolf, Mrs. Dalloway'de savaş travmasının İngiliz toplumunu ve insanları nasıl etkilediğini gösterir. Karşılaştırmalı yöntemler, travmanın nasıl ortaya çıktığı ve bastırıldığı konusunda evrensel kalıpları ortaya koyarken, kültürel ve tarihsel ortamları da hesaba katıyor. Freud'un Haz İlkesinin Ötesinde ve Rüyaların Yorumu gibi temel eserlerini, Judith Herman ve Cathy Caruth gibi modern travma teorisyenleriyle bir araya getiren tez, edebiyatın acının psikolojik etkilerini nasıl yansıttığını ve yeniden kavramsallaştırdığını aydınlatıyor ve şiddetli talihsizliklere ve kaygılara karşı insan tepkilerine ışık tutuyor.
Özet (Çeviri)
This thesis uses Freud's psychoanalytic theory to analyse trauma in literature, focussing on Ghassan Kanafani's Men in the Sun and Virginia Woolf's Mrs. Dalloway. The study investigates how trauma shapes literary characters' identities, emotional landscapes, and behavioural patterns, drawing on Freud's tripartite psyche, unconscious, and repression ideas. The research shows the intricate relationship between personal anguish and collective encounters, emphasising the harmful effects of trauma on individuals and their contexts.In Men in the Sun, Kanafani examines Palestinian refugees' psychological effects of statelessness, dislocation, and lost dreams, focussing on collective misery, deprivation, and emasculation. Woolf shows how war trauma affects British society and people in Mrs. Dalloway. Comparative methods demonstrate universal patterns in how trauma manifests and is suppressed, while also taking into account cultural and historical settings.By combining Freud's foundational works, such as Beyond the Pleasure Principle and The Interpretation of Dreams, with modern trauma theorists like Judith Herman and Cathy Caruth, the thesis illuminates how literature mirrors and reconceptualises the psychological effects of suffering, shedding light on human reactions to severe misfortunes and anxieties.