Geçmişten günümüze Kosava sorunu
Kosova issue from past to till
- Tez No: 92714
- Danışmanlar: PROF.DR. REFET YİNANÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
142 ÖZET Bu çalışmada son yüzyılda Balkanlarda en son yaşanan savaşın merkezi olan Kosova bölgesindeki gelişmeler tarihi süreç içerisinde ele alınmıştır. Slav ulusunun Balkanlara gelişi, Kosova'daki Osmanlı ve diğer ulusların hakimiyeti ve Sırpların Balkan Savaşları ile bölgeye hakim olmaları Giriş kısmında özet olarak verilmiştir. Çalışmanın tamamı üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümünde Yugoslavya Krallığı ve Yugoslavya Federasyonu Döneminde Kosova Sorunu anlatılmıştır. İkinci bölümde Yugoslavya'nın dağılma sürecinde Kosova'nın durumu ve bölgedeki milliyetçi akımlarla tansiyonun yükselmesi incelenmiştir. Son bölümde ise ağırlıklı olarak güncel Kosova Krizinde yaşanan gelişmeler, NATO müdahalesi ve barış antlaşmasına yer verilmiştir. Ayrıca Batılı devletlerin ve bölge devletlerin Kosova konusundaki tutumları ve Türkiye Kosova ilişkileri de bu bölümde anlatılmıştır. Çalışma hazırlanırken geniş bir kaynak taraması yapılmış, kütüphanelerin yanı sıra yazılı ve sözlü basından ve internet sayfalarından faydalanılmıştır
Özet (Çeviri)
143 ABSTRACT In this study, in the last century, events in Kosova region which is the center of last conflict continuing in Balkans has mentioned within the historical period. Slav nations come to the Balkans, the authority of Ottoman Empire and other nations on Kosova have been summarized in the entrance part. The study is consist of three parts. Kosova problem in the period of Yugoslav Kingdom and Yugoslavia Federation have been studied in the first part. In the second part, situation of Kosova in the dissolution of Yugoslavia and arising tension resulted from nationalist movement have been examined. Finally, the last events in the Kosova crisis, NATO operation to Yugoslavia (Serbia and Montenegro) and the last peace agreement in the region have been mentioned in the last part of the study. Besides, the attitude of the Western and regional countries, and Turkey-Kosova relations have also been issued in this part. While this study preparing, it was searched many sources. In addition to libraries, writing and speaking media and interned pages have been used. T.CYÜKSffiÛCRrrtM KBBVUj MKtaMMMroN mmm&