Bazı CU(II) ve ni(II) komplekslerinin sitotoksik ve antitümör etkilerinin belirlenmesi
Determination of cytotoxic and antitumour effects of some CU(ii) and ni(II) complexes
- Tez No: 927168
- Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Genetik, Genetics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 37
Özet
Son yıllarda dünyada ve aynı zamanda ülkemizde kanser oldukça yaygın bir hastalıktır. Kanser hücreleri sağlıklı hücrelerdeki gibi kontrollü şekilde bölünmedikleri için yapılan çalışmaların büyük kısmında bu kontrolsüz bölünmenin önüne geçmek amaçlanmaktadır. Çalışmamız kapsamında üç farklı kanser hücre hattı SW-480 (İnsan kolon kanseri), PC3 (İnsan prostat kanseri) ve Hep3B (İnsan karaciğer kanseri) ile ve bir adet kanser olmayan hücre hattı Huvec (insan endotel hücre hattı) kullanılmıştır. Daha önce sentezlenmiş olan ID1, ID2 ve ID3 olarak adlandırılmış Cu(II) ve Ni(II) komplekslerinin sitotoksik etkileri MTT testi ile belirlenmiştir. Yara iyileşme analizi ve koloni formasyon analizleri ile ID1 bileşiğinin Hep3B hücrelerindeki antitümör etkileri belirlenmiştir. Yapılan canlılık testleri ile en yüksek sitotoksik etkinin ID1 bileşiğinin Hep3B karaciğer kanseri hücre hattında meydana getirdiği belirlenmiştir. ID2 bileşiği hiçbir hücre hattında sitotoksik etki göstermezken ID3 bileşiğinin yalnızca SW480 kolon kanseri hücrelerinde hücre proliferasyonunda azalmaya neden olmuştur. Yara iyileşme analizi ve koloni formasyon testleri ile ID1 bileşiğinin anti tümör etkileri Hep3B hücrelerinde belirlenmiştir. Koloni formasyonunda 10 µM ID1 uygulamasının koloni oluşumunu azalttığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Cancer has become a very common disease in the world and also in our country. Since cancer cells do not divide in a controlled manner as in healthy cells, the aim of most of the studies is to prevent this uncontrolled division. Within the scope of our study, three different cancer cell lines SW-480 (human colon cancer), PC3 (human prostate cancer) and Hep3B (human liver cancer) and one non-cancer cell line Huvec (human endothelial cell line) were used. The cytotoxic effects of previously synthesized Cu(II) and Ni(II) complexes named ID1, ID2 and ID3 were determined by MTT test. The antitumor effects of ID1 compound in Hep3B cells were determined by wound healing analysis and colony formation analyses. Viability tests determined that the highest cytotoxic effect of ID1 compound was in Hep3B liver cancer cell line. While ID2 compound did not show cytotoxic effect in any cell line, ID3 compound caused a decrease in cell proliferation only in SW480 colon cancer cells. Antitumor effects of ID1 compound were determined in Hep3B cells by wound healing assay and colony formation tests. It was determined that 10 µM ID1 application reduced colony formation.