Üniversite öğrencilerinde dijital kumar bağımlılığı, internet bağımlılığı ve bağlanma stilleri arasındaki ilişkiler
Relationships between digital gambling addiction, internet addiction and attachment styles among university students
- Tez No: 927167
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SELÇUK ASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İSTANBUL NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Üniversite öğrencileri arasında son dönemde yaygın olarak görülen sorunlar arasında dijital kumar bağımlılığı ve internet bağımlılığı gelmekte, bu sorunların bireylerin bağlanma biçimleriyle ilişkili olabileceği düşünülmektedir. Dijital kumar bağımlılığı, internet bağımlılığı ve bağlanma stilleri üzerine yapılan bireysel araştırmalara rağmen, özellikle üniversite öğrencileri arasında bu değişkenler arasındaki ilişkileri araştıran kapsamlı çalışmaların eksikliği söz konusudur. Bu çalışmada üniversite öğrencilerinde dijital kumar bağımlılığı, internet bağımlılığı ve bağlanma stilleri arasındaki ilişkilerin incelenmesi amaçlanmıştır. Bu çalışma ilişkisel tarama modeli ile yapılmıştır. Çalışmanın verileri kişisel ve toplumsal özelliklere ilişkin verileri elde etmek amacıyla kişisel bilgi formu, South-Oaks Kumar Tarama Testi (SOKTT), İnternet Bağımlılığı Ölçeği (İBÖ) ve Üç Boyutlu Bağlanma Stilleri Ölçeği ile toplanmıştır. Elde edilen veriler SPSS programı ile çözümlenmiştir. Bu çalışmada eğitim düzeyi ile kaygılı-kararsız bağlanma arasında negatif bir ilişki tespit edilmiştir. Bu bulgu, eğitim düzeyi arttıkça kaygılı-kararsız bağlanma stilinin azaldığını göstermektedir. Kumar kaybı ile internet bağımlılığı, kaçınan bağlanma ve kumar bağımlılığı arasında pozitif ilişkiler bulunmuştur. Bu sonuçlar, katılımcıların kumarda kaybettikçe internet bağımlılığı, kaçınan bağlanma ve kumar bağımlılığı düzeylerinin arttığını göstermektedir. İnternet kullanım süresi ile internet bağımlılığı, kaçınan bağlanma, kaygılı-kararsız bağlanma ve kumar bağımlılığı arasında pozitif ilişkiler bulunmuştur. Bu sonuçlar, üniversite öğrencilerinin internet kullanım süresi arttıkça internet bağımlılığı, kaçınan bağlanma, kaygılı-kararsız bağlanma ve kumar bağımlılığı düzeylerinin arttığını göstermektedir. İnternet bağımlılığı, kumar bağımlılığını anlamlı şekilde yordayan bir faktör olarak bulunmuştur. İnternet bağımlılığı olan bireylerin, kumar bağımlılığı geliştirme riskinin daha yüksek olduğu görülmüştür. İçe dönük bireylerin internet bağımlılığı düzeyinin dışa dönük bireylerden daha yüksek olduğu ve bunun kumar bağımlılığı riskini artırabileceği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Digital gambling addiction and internet addiction are among the most common problems among university students, and it is thought that these problems may be related to the attachment styles of individuals. Despite individual studies on digital gambling addiction, internet addiction and attachment styles, there is a lack of comprehensive studies investigating the relationships between these variables, especially among university students. In this study, it was aimed to examine the relationships between digital gambling addiction, internet addiction and attachment styles in university students. This study was conducted with relational survey model. The data of the study were collected by personal information form, South-Oaks Gambling Screening Test (SOQT), Internet Addiction Scale (IAS) and Three Dimensional Attachment Styles Scale in order to obtain data on personal and social characteristics. The data obtained were analysed with SPSS software. In this study, a negative relationship was found between educational level and anxious-ambivalent attachment. This finding shows that anxious-ambivalent attachment style decreases as the level of education increases. Positive relationships were found between gambling loss and internet addiction, avoidant attachment and gambling addiction. These results indicate that the levels of internet addiction, avoidant attachment and gambling addiction increase as the participants lose in gambling. Positive relationships were found between internet usage time and internet addiction, avoidant attachment, anxious-ambivalent attachment and gambling addiction. These results show that as the duration of internet use increases, the levels of internet addiction, avoidant attachment, anxious-ambivalent attachment and gambling addiction of university students increase. Internet addiction was found to be a significant predictor of gambling addiction. Individuals with Internet addiction were found to have a higher risk of developing gambling addiction. Introverted individuals were found to have higher levels of internet addiction than extroverted individuals and this may increase the risk of gambling addiction.