Eskişehir'in kuruluşu, gelişmesi ve fonksiyon alanları
- Tez No: 92717
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERSİN GÜNGÖRDÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Coğrafya, Geography
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Coğrafya ve Demografi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 170
Özet
ÖZET İnceleme saham olan Eskişehir kuruluşu çok eskilere dayanan tarihi öneme sahip bir şehirdir. Anadolunun daima batıya açılan kapısı olmuştur. Bu korunumndan dolayı tarih boyunca canlı bir merkez özelliğini günümüze kadarsürdürmüştür. Türkiye Cumhuriyeti döneminde sanayileşme yolunda yapılan çalışmalara büyük destek sağlamıştır. Berlin-Bağdat demiryolunun önemli bir kavşak noktasıdır. Burada kurulan lokomotif fabrikası bir okul görevi yaparak teknolojiyi ülkemize taşımıştır, lokomotif fabrikasına teknik eleman sağlamak için teknik okullar açılarak uygulamalı eğitim verilmiştir, böylece ağır sanayi yolunda ilk adımlar atılmaya başlamıştır. Eskişehir aldığı göçlerle hem nüfusunu artırmış hem de sosyo ekonomik hayatını zenginleştirmiştir. özellikle Balkanlardan gelen göçmenler demir işleme ve sobacılık tekniklerini Eskişehir'de uygulamışlardır. Böylece Eskişehir'in hızlı bir sanayileşme sürecine girmiştir. Eskişehir ovası sulu tarımın yapıldığı yerlerimizdendir. Bu yüzden burada özellikle yetiştirirken şekerpancarı şeker endüstrisinin gelişmesine neden olmuştur. Tuğla ve kiremit fabrikaları inşaat sektörünün gelişmesini sağlamıştır. Halen gıda, dokuma ve konfeksiyon ürünleri ile de yurt içinde ve dışında pazarı olan bir şehirdir. Uçak fabrikasının kurulması ile de uçak motoru yapımı gerçekleştirilmiştir. Bütün bu sanayileşme hareketleri beraberinde bir çok sorunuda getirmiştir. Şehrin merkezinden geçen Porsuk Çayı önemli çevre sorunudur. Sanayi ve evsel atıklarla kirletilmektedir. Nüfusun artışına pararel olarak tarım alanlarında yerleşim sahasına dönüştürülmüştür. Gecekondulaşma şehri tehdit eder hale gelmiştir. Eskişehir'in bu durumundan kurtarılması için merkezi idare ile belediyenin ortak çalışma yapması acilen gereklidir. Bu konuda çalışmaların yapılarak kesinlikle kaçak yapılaşmaya ve çevre kirliliğine izin verilmemelidir.
Özet (Çeviri)
ABTRACT Eskişehir is the most historical city. There is a door to Anotalia. In that reasun everytime Eskişehir is alive center. Turkish Republic supported about this studey Eskişehir is the puint of crossroads Berlin-Bagdat railways, there is a Locomotive factory in Eskişehir. This factory studied Like a school. It carred technology this city. Turkish Republic provided technical personel to this factory. In this way the first step was thrown about industrey. Eskişehir hay a lot of irrigation who come from the Balkans. There is a lot of İran goband installer of stoves. Eskişehir enters thu succusfull way about the industries. Eskişehir lowland has got water agreculture. there are a lot of brick and tile factor. In this time food and woven factory give servree. There is aeroplane factory and plane rootor. There ise a lot of problems about circumference. The Porsuk strem is the most important the problem of circumference. This stream is very fifthy. Industry wastes caused fifthy. There is a lot of population in Eskişehir. Agreculture area transformed to settelement area. The shanty area affect the large areas. Center goverment for and municipality studies in common, this city will be success. This study we donit permit fugitive building and circumference filthy.