Menkul kıymetleştirme ve Türk banka sistemine etkileri
  1. Tez No: 92718
  2. Yazar: MUSTAFA H. GÜRSES
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TEZER ÖÇAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Ekonomi, Banking, Economics
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
147 ÖZET Günümüz dünyasında politik, sosyal ve teknolojik gelişmeler, ticaret ile yatırımların farklılaşmasına neden olmakta bu nedenle finansal piyasalar her geçen gün daha çok önem kazanmaktadır. Finansal piyasalar ise, tasarruflara en düşük risk faktörü ile en kârlı yatırım olanaklarını topluma sunmak amacı ile gelişme göstermektedir. İlk olarak A.B.D.'de ipotek piyasasında devlet tarafından desteklenerek bölgeler arası fon arzı ve talebinin dengelenmesi ile faiz farklılığının ortadan kaldırılmasını amaçlayarak ortaya çıkan Menkul Kıymetleştirme uygulaması ile tasarrufların daha çok bu piyasaya girişi sağlanmıştır. Uygulama ile ipoteğe dayalı menkul kıymetlerde, ipotek piyasasının sermaye piyasasına entegrasyonu sağlanmış, tasarrufların faiz oranı riski azaltılmış ve piyasalar arasında fiyat ve miktar farklılıkları ortadan kaldırılmıştır. Finansal piyasalarda yaşanan gelişmeler ve evrenselleşme ülkemiz sermaye piyasasını da etkileyerek zorunlu bir takım düzeltmelerin yapılmasını gerekli kılmıştır. Bu gelişmeler sürecinde 1992 yılında ülkemizde uygulamaya konulan ve kendisinden çok şey beklenen Menkul Kıymetleştirme ile finansman sisteminin modernizasyonu ile sermaye piyasalarının gelişmesi, sanayiye ucuz fon ve bankalara mevduata alternatif yine ucuz fon sağlanması amaç edinilmiştir. Çalışmam, sermaye piyasalarında yakın bir geçmişe sahip olan Menkul Kıymetleştirme'nin amaca uygun gelişip gelişmediği ve özellikle uygulanmasında bankaların alternatif fon temin edebilmesinin amaçlanmasına rağmen bunun ne derecede uygulanabildiğini inceleyerek, geldiği yer hakkında bilgi sahibi olmak için yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
148 ABSTRACT Today, improvements in the areas of politic, social and techonologic have caused to charge both trade and investment. As a result, the financial markets have become very important more and more. Financial markets, also, which have aimed to offer the possibilities of the most profitable investment, with the low risk, for society, have developed. rr Securitization, first, was started to apply in the United States and was aimed to remove the discriminating of the interest rates by providing to balance the fund's supply and demand among the regions and by being supported the mortgage markets by government. This, much more savings were realized to flow to the mortgage markets with this application. Consequently, the mortgage markets had been entegrated to the capital markets with the mortgage backed securities and, reduced the risk of interest rates for savings and, removed the discrimination of the price and quantity among the markets. The improvements experienced and universalism in the financial markets have affected the capital markets in Turkey and needed to be made many of compulsory regulations. In 1992, securitization was begun in our country and it has been aimed modernizing of financial system, improving of capital markets, providing of cheap fund for industry and banks with securitization. In this study, it is examined the history of securitization, weather or not securitization is succesfull and attains the aim of it and, creates the cheap fund for the banks in our country. MEKBt