Sağlık profesyonellerinin gebelikte emzirme ve tandem emzirme hakkındaki bilgi ve uygulamalarının değerlendirilmesi
Evaluation of health professionals' knowledge and practices about breastfeeding during pregnancy and tandem breastfeeding
- Tez No: 927170
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLER CİMETE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ebelik, Midwifery
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ebelik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu çalışma sağlık profesyonellerinin gebelikte emzirme ve tandem emzirme (doğum sonrası iki bebeğin de emzirilmesi) hakkında bilgi, görüş ve uygulamalarının değerlendirilmesi amacıyla gerçekleştirilmiştir. Tanımlayıcı ve kesitsel tipteki bu çalışmanın örneklemini İstanbul'un 2 ilçesindeki Aile Sağlığı Merkezi'nde çalışan 365 sağlık profesyoneli oluşturmuştur. Veriler; araştırmacılar tarafından geliştirilen Gebelikte Emzirme ve Tandem Emzirme Hakkında Bilgi ve Uygulamaları Değerlendirme Formu ile toplanmış olup, veriler SPSS 23.0 programında tanımlayıcı istatistiksel analizler ile ki kare testi kullanılarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to evaluate the knowledge, opinions and practices of health professionals about breastfeeding during pregnancy and tandem breastfeeding. The sample of this descriptive and cross-sectional study consisted of 365 health professionals working in Family Health Centers in 2 districts of Istanbul. Data were collected using the Evaluation Form for Information and Practices on Breastfeeding During Pregnancy and Tandem Breastfeeding, developed by the researchers and were evaluated using descriptive statistical analyses and the chi-square test in the SPSS 23.0 program.