Gebelikte emzirmenin prenatal bağlanma ve psikolojik iyi oluş üzerine etkisi
The impact of breastfeeding during pregnancy on prenatal attachment and psychological well-being
  1. Tez No: 946418
  2. Yazar: EMİNE GİDER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞE EMİNOV, DR. ÖĞR. ÜYESİ SUNA UYSAL YALÇIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: KOCAELİ SAĞLIK VE TEKNOLOJİ ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Doğum ve Kadın Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Doğum ve Kadın Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu çalışma, gebelikte emzirmenin prenatal bağlanma ve psikolojik iyi oluş arasındaki ilişkisini incelemek amacıyla tanımlayıcı- ilişki arayıcı nitelikte gerçekleştirilmiştir. Çalışmanın evrenini, 15.11.23-17.06.24 tarihleri arasında Kocaeli Şehir Hastanesi gebe polikliniğinde ayaktan muayene amacıyla başvuran, araştırma kriterlerine uygun ve araştırmaya katılmayı kabul eden toplam 109 emziren gebe kadın oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak Demografik Veri Toplama Formu, Prenatal Bağlanma Ölçeği ve Psikolojik İyi Oluş Ölçeği kullanılmıştır. Elde edilen veriler, IBM SPSS Statistics for Windows, sürüm 22.0 (SPSS Inc., Chicago, IL, ABD) yazılımı kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırmaya katılan gebelerin tanımlayıcı özelliklerinin belirlenmesinde frekans ve yüzde analizlerinden yararlanılmış, ölçeklerin değerlendirilmesinde ise ortalama ve standart sapma istatistikleri kullanılmıştır. Çalışmada istatistiksel anlamlılık düzeyi, p0,01). Çalışma sonuçlarına göre, örneklem grubundaki kadınların gebelikte emzirme düzeyinin yüksek olduğunu, ancak tandem emzirmeyi planlama düzeyinin düşük kaldığını ortaya koymuştur. Gebelikte emzirmenin prenatal bağlanma ve psikolojik iyi oluş üzerine etkisini inceleyen çalışmaların sınırlı olması nedeniyle, bu alanda daha fazla araştırma yapılması gerekmektedir. Özellikle, iki bebeğin de anne sütünden yararlanabilmesi adına sağlık profesyonellerinin topluma ve aileye yönelik destekleyici eğitim ve danışmanlık hizmetleri sunması ve emzirme sırasında gebe kadınların psikolojik ve fiziksel sağlık durumlarının düzenli olarak izlenmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
This descriptive and correlational study was conducted to examine the relationship between breastfeeding during pregnancy and prenatal attachment and psychological well-being. The study population consisted of 109 breastfeeding pregnant women who met the inclusion criteria and agreed to participate in the study, attending the outpatient prenatal clinic at Kocaeli City Hospital between November 15, 2023, and June 17, 2024. Data were collected using the Demographic Data Collection Form, the Prenatal Attachment Scale, and the Psychological Well-Being Scale. The data were analyzed using IBM SPSS Statistics for Windows, version 22.0 (SPSS Inc., Chicago, IL, USA). Frequency and percentage analyses were used to determine participants' descriptive characteristics, while mean and standard deviation statistics were utilized for scale evaluations.The level of statistical significance was set at p < 0.05. The study, it was found that the psychological well-being total score of pregnant mothers varied between-0.602 to-0.212, and the Prenatal Attachment Scale Total score varied vi between-0.424 to -0.816. The correlation coefficient between psychological well-being and prenatal attachment total scores (r = 0.694) showed a positive and significant relationship (p 0.01). The findings indicated that while the level of breastfeeding during pregnancy was high among the sample group, the planning level for tandem breastfeeding was low. Given the limited studies examining the effects of breastfeeding during pregnancy on prenatal attachment and psychological well-being, further research is needed in this area. Healthcare professionals should provide supportive education and counseling services to families and the community to promote breastfeeding and ensure the regular monitoring of pregnant women's psychological and physical health during breastfeeding.