Dijital dönüşüm sürecinde yükseköğretim kurumları: Öğretim elemanlarının değişen statü ve rollerinin incelenmesi
Higher education institutions during digital transformation: Changing role and status of instructors
- Tez No: 927183
- Danışmanlar: PROF. DR. GÖKHAN DAĞHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yükseköğretim Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yükseköğretimin Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu araştırma; öğretim elemanlarının dijital dönüşüm ile ilişkisini analiz etmeyi, bu dönüşüm süreciyle birlikte öğretim elemanlarının statü ve rollerini yeniden tanımlamayı ve yükseköğretim kurumlarına bu bağlamda yol göstermeyi amaçlamaktadır. Türkiye'de yükseköğretim alanında gerçekleştirilen akademik çalışmalarda genellikle dijital dönüşüm süreci ve teknolojik yenilikler ele alınmış olmakla birlikte, dijital dönüşüm sonrası öğretim elemanlarının günlük çalışma pratiklerinde meydana gelen rol değişiklikleri veya statü dönüşümleri yeterince incelenmemiştir. Bu araştırmada Tanımlayıcı Durum Çalışması kullanılmıştır ve 9 öğretim elemanı ile yarı yapılandırılmış nitel görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Tümdengelimci içerik analizi ve tümevarımcı tematik analizin bir arada kullanılmasıyla elde edilen araştırma bulguları; dijital dönüşümün öğretim elemanlarının geleneksel bilgi aktarıcı rolünden rehberlik, liderlik ve dijital yetkinlik temelli yeni rollere geçişini, dijital yetkinliğinse statüyü olumlu etkilerken bir yandan iş yükünü artırabildiğini ortaya koymaktadır. Bunun yanı sıra, yükseköğretim kurumlarında planlı strateji geliştirme, kurumsal altyapının güçlendirilmesi ve sürekli mesleki gelişim için ortak çabaların kritik önem taşıdığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to analyze the relationship between faculty members and digital transformation, redefine their status and roles within this process, and provide guidance to higher education institutions in this context. While academic studies on higher education in Türkiye have generally focused on the digital transformation process and technological innovations, the changes in faculty members' daily work practices, role transitions, and status shifts following digital transformation have not been sufficiently examined. This research adopts a Descriptive Case Study approach and employs semi-structured qualitative interviews with nine faculty members. By integrating deductive content analysis and inductive thematic analysis, the findings reveal that digital transformation has facilitated a shift from the traditional role of faculty as knowledge transmitters to new roles centered on guidance, leadership, and digital competence. While digital competence positively influences faculty status, it can also lead to an increased workload. Furthermore, the study concludes that strategic planning, strengthening institutional infrastructure, and fostering continuous professional development through collective efforts are critical for higher education institutions.