Türkiye-İran tören yemeklerinin gastro turizmde kullanımı: Aras Nehri Havzası örneği
The use of Turkiye-Iran ceremonial meals in gastro tourism: The case of Aras River Basin
- Tez No: 927184
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVGÜL ÇİLİNGİR CESUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm Rehberliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Türkiye-İran Tören Yemeklerinin Gastro Turizmde Kullanımı: Aras Nehri Havzası Örneği" başlıklı Yüksek Lisans tezi, Aras Nehri Havzası'ndaki törensel yemekleri belirleme, gastronomik turizmde kullanımını keşfetme ve Türkiye ile İran arasındaki kültürel etkileşimde yemeğin rolünü belirleme odaklıdır. Çalışma, Türkiye'deki Iğdır, Ağrı, Doğubeyazıt gibi bölgeleri ve İran'daki Maku, Şot, Karaziyaeddin bölgelerini içermektedir. Araştırma, Aras Nehri Havzası'ndaki törensel yemeklerin gastronomik turizmin bir unsuru olma potansiyelini inceleyerek, bunların kültürel ve tarihi önemine vurgu yapar. Bu belirli coğrafi alanın benzersiz kültürel ve tarihi bağlamı, çalışmayı önceki araştırmalardan ayıran bir özelliktir. Tez, özellikle dil, kültür ve sanat alanlarında öncelikli olarak belirlenen Ege Üniversitesi'nin öncelikleriyle uyumludur. Yöntem olarak, çalışma bir literatür taraması ve birincil ve ikincil kaynakların karşılaştırmalı analizini içerir, ardından yarı yapılandırılmış görüşme tekniğini kullanır. Beklenen sonuçlar arasında Aras Nehri Havzası'ndaki gastronomik turizmde törensel yemeklerin rolünün detaylı bir analizi, Türkiye-İran tören yemeklerinin kültürel ve tarihi öneminin incelenmesi, bu yemeklerin yerel ekonomi ve turizm endüstrisi üzerindeki etkisinin değerlendirilmesi, Türkiye ile İran arasında kültürel alışverişi ve anlayışı teşvik etmek için bir araç olarak gastroturizmin potansiyelinin araştırılması ve bölgede tören yemeklerinin daha da geliştirilebileceği ve tanıtılabileceği yolların belirlenmesi bulunmaktadır. Sonuç olarak, araştırma, gastronomik turizmde törensel yemeklerin rolüne dair değerli içgörüler sunmayı amaçlayarak, Aras Nehri Havzası'ndaki kültürel ve tarihi önemini aydınlatmak ve bölgedeki turizmin gelişimi için önerilerde bulunmayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
The M.A. thesis titled“The Use of Turkey-Iran ceremonial Meals in Gastronomic Tourism: The Case of the Aras River Basin”focuses on identifying and documenting ceremonial meals in the Aras River Basin, exploring their utilization in gastronomic tourism, and determining the role of food in the cultural interaction between Turkey and Iran. The study covers regions such as Iğdır, Ağrı, Doğubeyazıt in Turkey, and Maku, Şot, Karaziyaeddin in Iran. The research aims to examine the potential of ceremonial meals in the Aras River Basin as an element of gastronomic tourism, emphasizing their cultural and historical significance. The unique cultural and historical context of this specific geographic area differentiates the study from previous research. The thesis aligns with the priorities of Ege University, particularly in the fields of language, culture, and art. Methodologically, the study employs a literature review and a comparative analysis of primary and secondary sources, followed by a semi-structured interview technique. The anticipated outcomes include a detailed analysis of the role of ceremonial meals in Aras River Basin gastronomic tourism, an examination of the cultural and historical significance of Turkey-Iran ritual meals, an evaluation of their impact on the local economy and tourism industry, and exploration of their potential as a tool for promoting cultural exchange and understanding between Turkey and Iran. The expected results also involve identifying ways to further develop and promote ceremonial meals in the region. In conclusion, the research seeks to contribute valuable insights into the role of ritual meals in gastronomic tourism, shedding light on their cultural and historical importance in the Aras River Basin and suggesting recommendations for the development of tourism in the region.