Lise öğrencilerinde algılanan sosyal destek düzeyi ile problem çözme becerileri arasındaki ilişki
The relation between social support and problem solving skills of high school students
  1. Tez No: 92719
  2. Yazar: BÜLENT BUDAK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YAŞAR BARUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
BÖLÜM ün ÖZET Bu araştırmada Lise öğrencilerinin Algıladıkları Sosyal Destek ile Problem Çözme becerileri arasındaki ilişki incelenmiştir. Araştırma Samsun İlinde bulunan Mithatpaşa Lisesi, Karşıyaka Lisesi ve Tülay Başaran Anadolu Lisesindeki öğrenciler üzerinde yapılmıştır. Araştırmanın örneklemini 134 kız, 133 erkek olmak üzere 267 öğrenci oluşturmuştur. Araştırmada, Algılanan Sosyal Destek Ölçeği ile Problem Çözme Becerileri Envanteri kullanılmıştır. Araştırma sonucunda; Lise öğrencilerinde aileden ve arkadaştan Algılanan Sosyal Destek arttıkça Problem Çözme Becerilerinin de arttığı, Öğretmenden algılanan Sosyal Desteğin artmasının Problem Çözme Becerileri üzerinde herhangi bir etki yaratmadığı belirlenmiştir. 52
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this Study ; It is investigated that relation between social support and problem solving skills about the students of high schooLAll families and teachers wish that children could solve their problems by themself.But they may not know importance of social support. It's known that ; Family, Friends and Teachers also too important in the life of the students.İs there any effects of them about problem solving skills of students?Besides of this idea; is it known that how can they support students? The aim of this research that ; explain of relations between Social Support and Problem Solving Skills. Before it's investigated that another researchs about this subjects in domestic and worldJt's found that there is a close relation between Social Support and Problem Solving Skills according to other researchs. Sample research are existed by 267 students (134 girls, 133 boys) that were different schools of Samsun city. In this research, Social Support Scales and Problem Solving invantory are used. IVIt is found that; the points of Social Support about family and friends are increasing the points of Problem Solving points. Besides of this attitude, its also observed that there is no relation between points of Social Support points about teachers and the points of Problem Solving Skills. End of the research; The Social Support Programs about families and also programs about friendship have adviced to competents.