Enerji ve sporcu içeceklerinin diş yüzeyinde erozyon oluşturma potansiyelinin ve kalsiyum-fosfat iyonlarının kaybının taramalı elektron mikroskobu ile belirlenmesi
Determination of the erosion-causing potential of energy and sports drinks on tooth surfaces and loss of calcium-phosphate ions by scanning electron microscope (sem-edax)
- Tez No: 927218
- Danışmanlar: PROF. DR. SEVİL DURDAĞI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyofizik, Fizik ve Fizik Mühendisliği, Biophysics, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Diş erozyonu çok faktörlü bir durumdur ve karmaşık bir etiyolojiye sahiptir. Erozyonun oluşmasında veya önlenmesinde her faktör rol oynar. Zamanla, tüm bu faktörlerin etkileşimi, yüzeyin ilerlemesine veya aslında korunmasına yol açabilir. Aside maruz kalmanın en önemli dışsal kaynağı, karmaşık bileşime ve eroziv hasar potansiyeline sahip çok sayıda bileşen ve ürünü içerebilen diyettir. Diyet dışında hastanın yaptığı meslek ve spor da eroziv yıpranmaya neden olabilir. Kimya endüstrisindeki çalışanlar veya profesyonel şarap tadımcıları, artan asit-diş teması nedeniyle daha yüksek erozyon riskine sahiptir. Katkıda bulunan etiyolojik faktörleri tanımak ve sonuç olarak diğer daha karmaşık, dişle ilgili olmayan bozuklukları (gastroözofageal reflü, yeme bozuklukları gibi) tanımlamak için diş aşınması lezyonunun tipini belirlemek önemlidir. Her lezyon tipinin kendine özgü bir morfolojiye ve mekanizmaya sahip olduğu açıktır ve etiyolojik süreçleri, özellikle de abfraksiyon başlangıcının altında yatanları netleştirmek için daha ileri klinik çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Tooth erosion is a multifactorial condition and has a complex etiology. Every factor plays a role in the formation or prevention of erosion. Over time, the interaction of all these factors can lead to the advancement or actually preservation of the surface. The most important exogenous source of acid exposure is diet, which can contain many ingredients and products of complex composition and potential for erosive damage. Apart from diet, the occupation and sports performed by the patient can also cause erosive wear. Workers in the chemical industry or professional wine tasters have a higher risk of erosion due to increased acid-tooth contact. It is important to identify the type of dental erosion lesion in order to recognize the contributing etiological factors and ultimately identify other more complex, non-dental related disorders (such as gastroesophageal reflux, eating disorders). It is clear that each lesion type has a unique morphology and mechanism, and further clinical studies are needed to clarify the etiological processes, particularly those underlying the onset of abfraction.