Sırt kaslarının tedavisi için kavramsal medikal ürün tasarımı ve prototip uygulaması
Conceptual medical product design and prototype application for the treatment of back muscles
  1. Tez No: 927224
  2. Yazar: İREM BAYSAL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MURAT AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstriyel Tasarım Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Bu çalışmada, fizik tedavi ve rehabilitasyon alanında, hastane, klinik ya da evlerde kullanılan transkutanöz elektriksel sinir uyarımı içeren medikal cihazın kavramsal tasarımı ve prototip üretimi üzerine çalışılmıştır. Çalışma kapsamında kullanıcı ihtiyaçları belirlenerek, kavramsal tasarım süreci oluşturulmuştur. İhtiyaç kapsamındaki belirlenen istekler, arzular, tüm ve alt fonksiyon şemaları elde edilmiştir. Toplamda 4 adet kavramsal tasarım oluşturulmuş, bu kavramsal tasarımlar arasından 2 adet kavramsal tasarım belirlenmiş, son karar işlemleri ve değer profil diyagramı ile nihai 1 adet tasarım seçilmiştir. Seçilen tasarımın 3B yazıcı kullanılarak üretimi yapılmış, maliyet ve dayanım analizleri gerçekleştirilmiştir. Sonuç olarak, kablo sarım mekanizmasına sahip, kompakt, ergonomik bir medikal ürün elde edilmiştir. Maliyet açısından değerlendirildiğinde, nihai kavramsal tasarım için 1.735,00 TL maliyet ile üretildiği belirlenmiştir. Ayrıca, medikal cihazın dayanım açısından sonlu elemanlar analizi uygulanmış, düşme testi sonucunda üründe meydana gelen normal gerilmelerin, üretim için kullanılan polimer malzemenin akma dayanımından daha düşük olduğu belirlenmiştir. Böylece, herhangi bir çarpma veya düşme sonucunda medikal üründe hasar meydana gelmeyeceği gözlemlenmiştir. Medikal cihaz için saha ve kullanıcı testleri yapılmadığından etik kurul izni alınmamış, sadece kavramsal model tasarımı üzerine çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, a conceptual design and prototype production of a medical device involving transcutaneous electrical nerve stimulation was investigated for use in physical therapy and rehabilitation settings, such as hospitals, clinics, or home environments. Within the scope of the study, user needs were identified, and a conceptual design process was established. Needs, desires, overall and sub-function schemas were obtained. In total, 4 conceptual designs were created, from which 2 conceptual designs were selected, and through final decision processes and value profile diagram, a single final design was chosen. The selected design was produced using a 3D printer, with cost and durability analyses performed. As a result, a compact, ergonomic medical product with a cable winding mechanism was obtained. When evaluated from a cost perspective, the final conceptual design was determined to be produced at 1.735,00 TL. Additionally, a finite element analysis was applied to assess the device's durability, and the drop test results revealed that the normal stresses occurring in the product were lower than the yield strength of the polymer material used in production. Thus, it was observed that no damage would occur to the medical product as a result of any impact or drop. Since field and user tests were not conducted for the medical device, no ethics committee approval was obtained, and the study focused solely on conceptual model design.