3-6 yaş çocuklarda dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu belirtileri ile sosyal beceri düzeyi arasındaki ilişkide ebeveyn tutumlarının düzenleyici rolü
The moderating role of parental attitudes in the relationship between attention deficit and hyperactivity disorder symptoms and social skill level in 3-6 years old children
- Tez No: 927293
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ REYHAN ÇALIŞAN KİNTER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 169
Özet
Bu araştırmada Dikkat eksikliği ve hiperaktivite belirtileri ile çocukların sosyal beceri düzeyi arasındaki ilişkide ebeveyn tutumlarının düzenleyici rolü incelenmiştir. Katılımın gönüllülük ilkesine bağlı olduğu bu araştırma ilişkisel tarama modelinde yürütülmüştür. Araştırma örneklemi basit seçkisiz örnekleme yöntemiyle belirlenmiş ve yaşları 25 ile 40+ arasında değişen 130 ebeveynin örneklemi oluşturduğu görülmüştür. Araştırma kapsamında ilk olarak ebeveynlere Bilgilendirilmiş Onam Formu sunulmuş ve sonrasında sırasıyla sosyodemografik bilgi formunu, başta DEHB olmak üzere çocuklarda gözlemlenen problemli davranışları belirlemek Conners Anababa Dereceleme Ölçeği-Yenilenmiş Kısa (CADÖ-YK) Formu'nu, Okul Öncesi Sosyal Beceri Değerlendirme (OSBED) ve Ebeveyn Tutum Ölçeğini (ETÖ) doldurması istenmiştir. Araştırmada yapılan tüm analizlerde, SPSS 24.00 ve SPSS Macro yazılımı kullanılmıştır. Araştırma kapsamında ele alınan demografik nitelikler için ikili gruplamalarda bağımsız örneklem t-testi, ikiden fazla gruplamalarda ise anova analizi uygulanmış ve demografik niteliklerin Conners Anababa Dereceleme Ölçeği-Yenilenmiş Kısa (CADÖ-YK) Formundan, Okul Öncesi Sosyal Beceri Değerlendirme Ölçeğinden (OSBED) ve Ebeveyn Tutum Ölçeğinden (ETÖ) alınan puanlar üzerinde anlamlı farklılıklar yarattığı görülmüştür. Ölçekler arasındaki ilişkileri belirlemek için de korelasyon analizi uygulanmış ve DEHB belirtilerinin otoriter ebeveyn tutumlarıyla pozitif yönde ilişkisi bulgulanırken, sosyal beceriler ile de negatif yönde ilişkili olduğu belirlenmiştir. Ebeveyn tutumlarının ve sosyal beceri düzeyinin DEHB belirtilerini %42,3 oranında yordadığı sonucuna ulaşılmıştır. Dikkat eksikliği ve hiperaktivite belirtileri ile sosyal beceri düzeyi arasındaki ilişkide aşırı koruyucu ebeveyn tutumunun düzenleyici role sahip olduğu görülmüştür. Araştırma sonucunda ulaşılan bulgular alan yazındaki araştırmalar ile karşılaştırılarak tartışma bölümünde detaylı olarak tartışılmış ve gelecek araştırmacılara yönelik öneriler verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study examines the moderating role of parental attitudes in the relationship between Attention Deficit Hyperactivity Disorder (ADHD) symptoms and children's social skill levels. This research was conducted based on the relational screening model, with participation being voluntary. The research sample was determined using simple random sampling, and the sample consisted of 130 parents aged between 25 and 40+. Initially, an Informed Consent Form was presented to the parents, followed by the completion of the Sociodemographic Information Form, the Conners Parent Rating Scale-Short Form (CADÖ-YK) to identify problematic behaviors observed in children, especially ADHD symptoms, the Preschool Social Skills Assessment (OSBED), and the Parental Attitude Scale (ETÖ). All analyses in the study were performed using SPSS 24.00 and SPSS Macro software. For the demographic characteristics discussed in the study, an independent sample t-test was used for binary group comparisons, and ANOVA analysis was applied for more than two groups. It was found that demographic characteristics created significant differences in the scores obtained from the Conners Parent Rating Scale-Short Form (CADÖ-YK), the Preschool Social Skills Assessment (OSBED), and the Parental Attitude Scale (ETÖ). To determine the relationships between the scales, correlation analysis was conducted. The results showed that ADHD symptoms were positively correlated with authoritarian parenting attitudes and negatively correlated with social skills. It was concluded that parental attitudes and social skill levels predicted ADHD symptoms by 42.3%. In the relationship between ADHD symptoms and social skill levels, an overprotective parenting attitude was found to have a moderating role. The findings of the study were compared with existing research in the literature, and the discussion section elaborates on these findings with detailed interpretations and recommendations for future researchers.