Ticari pestisitlerin soğan sak nematodu (Ditylenchus dipsaci) üzerine etkilerinin araştırılması
Investigation of the effects of commercial pesticides on stem and bulb nematode (Ditylenchus dipsaci)
  1. Tez No: 927314
  2. Yazar: ÜMMÜGÜL SALCI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ELİF YAVUZASLANOĞLU, DOÇ. DR. ZİYA AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitkisel Üretim ve Teknolojileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Kimyasal mücadele bitki yetiştiriciliği döneminde bitkiye zarar veren hastalık ve zararlı etmenlerine müdahale imkanı sağlar. Bitki paraziti nematodlar konukçu bitki türleri üzerinde korteks ve öz bölgesinde toprak altı ve toprak üstü bitki organlarında yerleşerek bitki besin elementlerine ortak olmaktadırlar ve bitkinin gelişiminin gerilemesine ürün verim ve kalitesinin azalmasına neden olmaktadırlar. Bitki paraziti nematodların ekonomik değeri yüksek olan bitki türlerine sistemik etkili kimyasallar ile müdahalesinin ekonomik bir mücadele imkanı sağlayabileceği bildirilmektedir. Soğan ve sarımsak gibi yumrulu bitkiler de dünyada besin ve dolayısıyla ekonomik değeri yüksek önemli bitki türleridir. Soğan sak nematodu yurdumuzda %41-65 oranında verim kaybına neden olmaktadır. Soğan sak nematodunun mücadelesinde karantina tedbirleri ve kültürel mücadele uygulamaları ön planda bulunmaktadır. Yurdumuzda soğan sak nematoduna karşı ruhsatlandırılmış bir bitki koruma ürünü bulunmamaktadır. Diğer yandan soğan yetiştiriciliğinde yoğun bir şekilde kullanılan kimyasalların enfekte topraklardaki soğan sak nematoduna karşı etkileri hakkında bir çalışma bulunmamaktadır. Gerçekleştirilen tez çalışması ile soğan yetiştiriciliğinde kullanılan fungisit ve insektisitlerin soğan sak nematodu üzerindeki etkileri in vitro ve in vivo olarak araştırılmıştır. İn vitro çalışmalarda 375 g/l Pyrimethanil+125g/l Fluopyram aktif maddeli fungisitin önerilen dozda uygulandığında soğan sak nematoduna karşı % 92,7 oranında nematisidal aktivite gösterdiği, 100 g/l Cyantraniliprole aktif maddeli insektisit ve %80 Fosetyl-Al aktif maddeli fungisit 5 katı dozda uygulandığında sırasıyla % 96,3 ve %53,8 oranında nematisidal aktivite gösterdiği tespit edilmiştir. İn vivo uygulamalarda bu pestisitlerin aktiviteleri arasında önemli bir farklılık tespit edilmemiştir. Soğan yetiştirme alanlarında kullanılan fungisit ve insektisitlerin soğan sak nematodu üzerinde etkisinin bulunması nedeniyle, pratikte mücadele çalışmalarına katkı sağlaması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
Chemical control provides the opportunity to intervene against diseases and pests that harm the plant during the plant growing period. Plant parasitic nematodes settle in the underground and aboveground plant organs in the cortex and central region of the host plant species, share the plant nutrients and reduce the development of the plant and decrease the yield and quality. It has been reported that the intervention of plant parasitic nematodes with systemic effective chemicals on plant species with high economic value can provide an economic opportunity for control. Tuberous plants such as onion and garlic are also important plant species with high nutritional and therefore economic value in the world. Stem and bulb nematode causes 41-65% yield loss in Türkiye. Quarantine measures and cultural control practices are at the forefront in the fight against stem and bulbnematode. There is no plant protection product registered against onion bast nematode in Türkiye. On the other hand, there is no study on the effects of chemicals used extensively in onion cultivation against stem and bulb nematode in infected soils. With the thesis study, the effects of fungicides and insecticides used in onion cultivation on stem and bulb nematode were investigated in vitro and in vivo. In in vitro studies, fungicide with 375 g/l Pyrimethanil+125g/l Fluopyram active ingredient showed 92.7% nematicidal activity against stem and bulb nematode when applied at the recommended dose. Insecticide with 100 g/l Cyantraniliprole active ingredient and fungicide with 80% Fosetyl-Al active ingredient was determined that they showed nematicidal activity of 96.3% and 53.8%, respectively, when applied at 5 fold of recomended dose. No significant difference was detected between the activities of these pesticides in in vivo applications. Since fungicides and insecticides used in onion growing areas have an effect on stem and bulbnematode, they are expected to contribute to combat efforts in practice.