Ayarlanabilir Opaklık ile Gizlenmiş Fiziksel Olarak Klonlanamayan Fonksiyonlar
Physically Unclonable Functions Hidden with Adjustable Opacity
  1. Tez No: 927315
  2. Yazar: CEMİLE JANSET ÇAKAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA SERDAR ONSES, ÖĞR. GÖR. İLKER TÖRÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Klonlanamayan bilgileri birden fazla sevide kodlama ve gizleme yeteneği, sahteciliğe karşı mücadele ve bilgi güvenliği uygulamaları için büyük ilgi görmektedir. Bu tez, kuantum nokta (QD) esaslı fiziksel olarak klonlanamayan fonksiyonları (PUF'ları) gizlemenin bir yaklaşımı olarak ıslatma kaynaklı şeffaflık değişimlerini önermektedir. Tez çalışmasında gizli PUF'lar oluşturmak için iki tür elektrohidrodinamik kararsızlık kullanıldı. Yeşil ve kırmızı kadmiyum bazlı QD'lerle katkılanmış polimerlerin elektrospreylenmesi ile rastgele uzaysal konumlara sahip floresan yapılardan oluşan PUF'lar elde edildi. Daha sonra elektroeğirme ile, poli(metil metakrilat), poliakrilonitril, poli(vinil alkol) ve polistiren gibi polimerler kullanılarak opak nanofiber hasırlar oluşturuldu. Nanofiber hasırlar, sulu ve alkollü çözeltilerle ıslatıldığında şeffaf hale gelerek alttaki floresan PUF'ları görünür hale getirildi. Kuru halde ise nanofiber hasırlar opak hale gelerek alttaki floresan PUF'ları başarı ile gizledi. PUF'ların opaklık-saydamlık geçişi ve optik tepkisi deneysel koşulların ve zamanın bir fonksiyonu olarak incelendi. Floresan görüntülerinden 256 bit uzunluğunda ikili anahtarlar üretildi ve rastgelelik PUF parametrelerinin hesaplanmasıyla doğrulandı. Önerilen strateji, güvenlik ve kimlik doğrulama uygulamalarında kritik kabiliyetler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The ability to encode and hide unclonable information at multiple levels is of great interest for anti-counterfeiting and information security applications. This thesis proposes wetting induced transparency variations as a way to hide physically unclonable functions (PUFs) based on quantum dots (QDs). Two forms of electrohydrodynamic instabilities were utilized to form hidden PUFs. Electrospraying polymers doped with green and red cadmium-based QDs resulted in randomly positioned fluorescent features that form PUFs. Electrospinning was then used to form opaque nanofiber mats using polymers including poly(methyl methacrylate), polyacrylonitrile, poly(vinyl alcohol) and polystyrene. The nanofiber mats became transparent when wetted by aqueous and alcoholic solutions, revealing underlying fluorescent PUFs. Upon drying, the opacity was restored, successfully hiding the encoded surfaces. The opaqueness-transparency transition and the optical response of the PUFs were studied as a function of experimental conditions and time. 256-bit long binary keys were generated from fluorescence images and randomness was confirmed via calculation of several PUF metrics. The proposed strategy offers critical capabilities in security and authentication applications, enhancing the concealment of PUFs and improving information security.