Yükseköğretim Kurulu Denklik Bilgi Yönetim Sistemi kullanılabilirlik analizi
Higher Education Council Equivalence Information Management System usability analysis
  1. Tez No: 927322
  2. Yazar: SIDIKA OKUR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BUKET TAŞKIN ALKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Yönetim Bilişim Sistemleri, Management Information Systems
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ufuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu çalışma, Yükseköğretim Kurulu Başkanlığına bağlı Tanıma ve Denklik Hizmetleri Dairesi Başkanlığı tarafından kullanılan Denklik Bilgi Yönetim Sistemi'nin kullanılabilirlik durumunu değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Araştırma kapsamında, kullanıcı deneyimi, etkileşim ve erişilebilirlik özellikleri detaylı bir şekilde incelenerek sistemin tasarım ve işlevselliğini geliştirmeye yönelik öneriler sunulmuştur. Araştırma, 15 katılımcıyla gerçekleştirilmiş ve sistemin genel kullanılabilirlik puanı C derecesi ile 69 olarak hesaplanmıştır. Bu değer, memnuniyet sınır değeri olarak belirlenen 68 puanın üzerinde olup, genel kullanıcı memnuniyetinin sağlandığını göstermektedir. Modül bazında yapılan değerlendirmede, resmi yazışmalar modülü B- derecesiyle 73 puan, komisyon modülü C derecesiyle 70 puan alırken, inceleme modülü C- derecesiyle 64,5 puan alarak ortalamanın altında kalmıştır. İnceleme modülündeki düşük memnuniyet, daha fazla görev yükü ve detaylı inceleme gereksinimlerinden kaynaklanmaktadır. Sonuçlar, sistemin daha kullanıcı dostu hale getirilmesi için çeşitli iyileştirme alanlarını işaret etmektedir. Bu kapsamda, tasarıma daha açıklayıcı simgeler ve rehberlik özelliklerinin eklenmesi, Türkçe karakter uyumunun artırılması, iş süreçlerinin otomasyonla daha verimli hale getirilmesi ve gerçekleştirilen işlemlerin geri alma mekanizmalarının iyileştirilmesi önerilmektedir. Ayrıca, filtreleme işlemleri ve modül geçişlerinin sezgisel hale getirilmesi, kullanıcı hataları için geri bildirim mekanizmalarının oluşturulması ve modüller arası entegrasyonun iyileştirilmesi gereklidir. Geri bildirimlerin sistematik şekilde toplanması ve performans verilerinin analiz edilerek sürekli iyileştirme sağlanması, sistemin hem uzman hem de acemi kullanıcılar için daha etkili ve verimli bir yapıya kavuşmasını sağlayacaktır. Bu öneriler, özellikle rehberlik, otomasyon ve kullanıcı geri bildirimine dayalı çözümler ile kullanıcı deneyimini önemli ölçüde iyileştirebilir.
Özet (Çeviri)
This study aims to evaluate the usability of the Equivalency Information Management System used by the Recognition and Equivalency Services Department under the Higher Education Council Presidency. The research examines user experience, interaction, and accessibility features in detail and provides recommendations for improving the system's design and functionality. The study was conducted with 15 participants, and the overall usability score of the system was calculated as 69, corresponding to a grade of C. This score exceeds the satisfaction threshold of 68, indicating general user satisfaction. Module-specific evaluations revealed that the official correspondence module received a grade of B- with a score of 73, the commission module received a grade of C with a score of 70, and the review module received a grade of C- with a score of 64.5, falling below the average. The low satisfaction score for the review module is attributed to the higher task load and detailed examination requirements.The findings highlight various areas for improvement to make the system more user-friendly. These include providing more explanatory icons and guidance features in the design, enhancing support for Turkish character compatibility, and streamlining business processes through automation and undo options. Additionally, filtering operations and module transitions should be made more intuitive, feedback mechanisms for user errors should be established, and integration between modules should be improved. Systematic collection of user feedback and performance data, followed by continuous optimization, will enable the system to become more effective and efficient for both expert and novice users. These recommendations, particularly solutions based on guidance, automation, and user feedback, can significantly enhance the user experience.