Kripto paralarda spekülatif balonların analizi: Altcoin örnekleri
Analysis of speculative bubbles in cryptocurrencies: Altcoin examples
  1. Tez No: 927325
  2. Yazar: HASAN ÇİLOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OSMAN TÜZÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uşak Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Kripto paralar küresel finans dünyasında çığır açan bir yenilik olarak ortaya çıkmış, ademi merkeziyetçilik ve blok zinciri teknolojisini getirmiştir. Bununla birlikte, bu varlıkların oynaklığı ve spekülatif yapısı, özellikle altcoinler arasında spekülatif balonların oluşmasına neden olmuştur. Bu çalışma, altcoin piyasasındaki spekülatif balonların dinamiklerini ve özelliklerini incelemekte, kalıpları ve katkıda bulunan faktörleri belirlemek için önemli örneklere odaklanmaktadır. Çalışmada kullanılan altcoinler Ankr, Avax, Chainlink, Doge, Fetch.ai, Filecoin, Mana, Render, Sandbox, Shiba olmak üzere 10 adet veri setinden oluşmaktadır. Spekülatif balon varlığı sınanması için Genelleştirilmiş Sup Augmented Dickey Fuller (GSADF) yöntemi kullanılmıştır. Sonuçlar tüm altcoinlerde spekülatif balon varlığı ve spekülatif hareketlere açık olduğu gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Cryptocurrencies have emerged as a groundbreaking innovation in the global financial world, bringing decentralisation and blockchain technology. However, the volatility and speculative nature of these assets have led to the formation of speculative bubbles, especially among altcoins. This study examines the dynamics and characteristics of speculative bubbles in the altcoin market, focusing on key examples to identify patterns and contributing factors. The altcoins used in the study are Ankr, Avax, Chainlink, Doge, Fetch.ai, Filecoin, Mana, Render, Sandbox, Shiba, and 10 data sets. Generalised Sup Augmented Dickey Fuller (GSADF) method is used to test for the presence of a speculative bubble. The results show that all altcoins are open to speculative bubble and speculative movements.