Türkiye'de kuaförlük ve güzellik bilgisi eğitimi veren örgün ve yaygın eğitim kurumlarının programlarındaki alan derslerinin karşılaştırmalı değerlendirilmesi
To evaluate the commonand different aspectes of contents and durations of vocational classes in educational institutions and courses an hair and beauty care training programs applied in Turkey
  1. Tez No: 159137
  2. Yazar: MUKADDER ATAK
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. CELALEDDİN ÇELEBİ, Y.DOÇ.DR. YUSUF BUDAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Giyim Endüstrisi, Clothing Industry
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Giyim Endüstrisi ve Moda Tasarımı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 284
Özet
ÖZET Bu araştırmayla Türkiye'de Kuaförlük ve Güzellik Bilgisi eğitimi veren örgün ve yaygın eğitim kurumlardan; Halk Eğitim Merkezlerinde (HEM) uygulanan Kuaförlük Meslek Dalı kurs eğitim programlan, Mesleki Eğitim Merkezlerindeki (MEM) Kuaförlük-Cilt Bakımı ve Güzellik Meslek Dalı eğitim programlan, Belediye Teknik Eğitim kurslarının (BELTEK) Kuaförlük ve Güzellik Bilgisi eğitimi programlan, Açık Öğretim Liselerinin (AÖL) Kuaförlük Saç Bakımı ve Yapımı Bölümü eğitim programlan ve Meslek Liselerinin (METGE) Cilt Bakımı ve Kuaförlük Alam eğitim programlarında yer alan meslek derslerinin içerik ve sürelerinin ortak ve farklı yönlerinin incelenmesiyle sınırlıdır. Araştırmanın sonucunda elde edilen bulguların bu alanda eğitim veren kurumların çalışmalarına yardımcı olacağı düşünülmektedir. Verilen önerilerle mesleki eğitim veren kurumlann eğitim programlarındaki alan derslerinin daha etkin olması ve ülke çapmda standardizasyonuna yönelik çalışmalar yapılabilmesine olanak sağlamaktır. Meslek derslerinin içerikleri açısından ortak yönleri; Saç Yıkama, Fön, Saça Şekil Verme Teknikleri, Kesim, Perma, Saç Boyalan, Saç Boyama, Saç Rengini Açma, Deri Yapısı ve Fonksiyonlan, Basit Deri Hastalıklan, Cilt Türleri, Cilt Bakımı ve Uygulaması, Tırnağın Yapısı, Hastalıklan, Tırnak Bakımında Kullanılan Araç- Gereç ve Kimyasallar, Manikür-Pedikür, Makyajın Tanımı Önemi ve Geçirdiği Evreler, Renk Bilgisi, Makyaj Malzemeleri, Makyaj îşlem Basamaklan, Yüz Şekillerine uygun Makyaj, Makyaj Çeşitleri ve Uygulamalan, Yüz Masajm Tanımı ve önemi, Amacı, Fonksiyonlan, Masaj Manipülasyonlan, Teknikleri ve Türleri, Kıl Tanımı, Önemi, Yapısı ve Özellikleri, Kıl Çeşitleri, Epilasyonun Tanımı ve Çeşitleri,Selülit ve Zayıflama, Özel Vücut Bakımlan. Meslek derslerinin içerikleri açısından farklı yönleri; Saç ve Saçlı Deri ve Hastalıklan, Saç ve Saçlı Deri Balamı, Yüz ve Vücut Şekillerine Göre Model Belirlenmesi, Mizampli, Renk Bilgisi, Sakal ve Bıyık Şekillendirme, Zekzel Sanş, Takma Saçlar, Topuz, Saç Aksesuarlan, Defrize, Röfle ve Meç, Kozmetikler, ÖzelIV Yüz Bakımlarından Leke,Kırışık, Peeling Bakımı,Tırnak Süslemeleri, Takma Tırnak, Portreler Çizgi ve Renk Çalışmaları, Kaş ve Kirpik Şekillendirme, Sahne ve Objektif Makyajının Özellikleri, Sahne ve Objektif Makyajında Kullanılan Araç ve Gereçler, Sahne ve Objektif Makyajında Genel İşlemler, Karnaval, Özel Efekt, Fotoğraf Makyajı Yüzde Biçim Değişikliği İçin Kullanılan Plastik Malzemeler ve Peruk, Sakal ve Bıyık Çalışmaları, Yüz Sinirleri ve Kasları, Yüz Masajı, İnsan Vücudunun Yapısı, Vücut Masaj Türleri, Masaj Aletleri, Yüz ve Vücut Masajında Kullanılan Aletlerin Kullanılması ve Bakımı, Masaj Çeşitleri ve Kullanılan Kozmetik ve Araçlar, Vücut Masajı Uygulamaları, Epilasyon ve Depilasyon da Kullanılacak Alet ve Kozmetikler, Depilasyon ve Epilasyon Uygulamaları, Jelli ve Ampüllü Epilasyon, Bronzlaşma, Sıkılaştırma. Meslek derslerinin süreleri açısından ortak yönleri; Yüz ve Vücut Masajı dersi ve kursu; AÖL ve METGE programlarında ortaktır. Yalnız Epilasyon dersi ve kursu; AÖL ve HEM programlarında ise süre olarak birbirine yakındır. Meslek derslerinin süreleri açısından farklı yönleri; Saç Balamı- Yapımı ve Uygulaması, Cilt Bakımı,Sahne ve Objektif Makyajı, Makyaj, Yüz ve Vücut Masajı, Epilasyon, Manikür-Pedikür,El- Ayak Bakımı Vücut Bakımı, İşletmelerde Beceri Eğitimi dersleri bütün programlarda farklıdır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This research aims to evaluate the common and different aspects of contents and durations of vocational classes in educational institutions and courses on Hair and Beauty Care Training programs applied in Community Education Centers (CEC), Hairdressing-Skin Care and Beauty Career education programmes in Vocational Education Centers (VEC), Hairdressing and Beauty Knowledge education programmes in Municipality Technical Education Courses (MTEC), Hairdressing Hair Care and Styling Department education programmes in Distinct Education High Schools (DEHS) and Skin Care and Hairdresing Department education programmes in Vocational High Schools (VHS).The findings presented at the end of this research are thought to be helpful for the studies of educational institutions of this sector. The proposals given are to provide standart studies on a country scale and to have more effective sector classes in educational programmes of vocational education institutions. The common aspects of the contents of vocational classes are; Hair Shampooing, Afro, Hair Styling Techniques, Haircutting, Permanent Waving, Han- Dyes, Hair Coloring and Bleaching, The structure and Functions of the Skin, Simple Skin Diseases, Skin Types, Skin Care and Applications, The structure of the Nail, Diseases, The Equipment and Chemicals used in Nail Care, Manicures-Pedictures, The Definition and Importance of Make up and the Phases it Undergoes, Colour Knowledge, Make up Materials, The Steps of Make up Process, Make up Fitting the Face Shapes, Types of Make up and Applications, The Definition and Importance of Massage, The Aim, Functions, Massage Manipulations, Techniques and Types, The Definition of Hair, Importance, Structure and Characteristics, Types of Hair, The Definition of Hair Removal and Types, CelluliteTreatments and Slimming, Private Body Care. The different aspects of the contents of vocational classes are; Scalp Diseases, Scalp Treatments, Finding Appropriate Hair Style for the Face and BodyVI shapes, Hair Set, Colour Knowledge, Shaving Beard or Mustache, Fingerwaving, Pin Curls, Roller Formation, Artificial Hair, Knot, Hair Accessories, Hair Straightening, Colour Techniques and Streak, Cosmetics, Private Facial Cares, Spots, Wrinkles and Peeling Care, Nail Art, Artificial Nails, Portraits Line and Colouring Studies, Eye Lash a Eye Brow Treatments, The Characteristics of Stage and Objective Make up, Materials used in Stage and Objective Make up, General Process in Stage and Objective Make up, Carnival, Special Effect, Photograph Make up, Plastic Materials Used to Make Changes in Facial Shape, Wig, Beard and Moustache studies, Face Nerves and Muscles, Facial Massage, The Structure of Human Body, Types of Body Massage, Massage Equipment, Utilizing and Maintenance of Facial and Body Massage Equipment, Types of Massage And cosmetics and Equipment used Body Massage Applications, Equipment and cosmetics Used in Epilation and Depilation, Epilation Applications, Gel and Ampoule Epilation, Tanning, Firming. The common aspects of the durations of vocational classes are; Facial and Body Massage lesson and course; DEHS and VHS which is common. Only Epilation lesson and course; DEHS and CEC which seems similar. The different aspects of the durations of vocational classes; Hair Care and Styling lesson, Skin Care lesson, Stage and Objective Make up course and lesson, Make up lesson, Facial and Body Massage lesson and course, Epilation lesson and course, Manicures-Pedicures course and Nail Care lesson, Body Care lesson, Ability Education in Enterprises, which is different