Deneysel global serebral iskemi-reperfüzyon hasarında dekspantenol'ün beyin dokusu üzerine etkilerinin araştırılması
The effects of dexpanthenol on brain tissue in experimental global cerebral ischemia-reperfusion injury
  1. Tez No: 927350
  2. Yazar: SARP ŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELAMİ ÇAĞATAY ÖNAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroşirürji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Deneysel Global Serebral İskemi-Reperfüzyon Hasarında Dekspantenol'ün Beyin Dokusu Üzerine Etkilerinin Araştırılması Amaç: Bu çalışmada deneysel global serebral iskemi-reperfüzyon hasarında dekspantenolün koruyucu ve tedavi edici etkilerinin araştırılması amaçlanmıştır. Materyal/Metot: Çalışmada ağırlıkları 200 - 250 gram arasında olan, 3 - 4 aylık 32 adet dişi Wistar-Albino rat kullanıldı ve ratlar herbiri 8 er hayvan içeren 4 gruba ayrıldı. Grup 1 Sham grubu. Grup 2, bilateral karotid arterlerin klemplenmesi ile 30 dk serebral iskemi, ardından 72 saat reperfüzyon oluşturulan ve ilaç uygulanmayan grup (IR). Grup 3, 30 dk serebral iskeminin ardından 72 saat reperfüzyon boyunca günde 1 defa 500 mg/kg dekspantenol uygulanan grup (IR+DXP). Grup 4,serebral iskemi yapılmadan 3 gün öncesinden başlayarak günde 1 defa 500 mg/kg dekspantenol uygulanan grup (DXP+IR) . 72 saat reperfüzyon sonunda ratlar rota-rot, akselere-rot testlerinin yapılmasının ardından dekapite edilerek beyin dokuları çıkartıldı, histopatolojik olarak incelendi ve doku biyokimyasal parametleri (SOD, CAT, GPx, GSH, MDA) değerlendirildi. Bulgular: Rota-rot, akselere-rot testleri ile motor beceri fonksiyonlarındaki değişimler IR grubunda Sham grubuna göre bozulurken, IR+DXP ve DXP+IR grubunda IR grubuna göre anlamlı olarak düzeldi. (p0,05). MDA, IR grubunda Sham grubuna göre artarken, IR+DXP grubunda IR grubuna göre anlamlı olarak azaldı.
Özet (Çeviri)
The Effects of Dexpanthenol on Brain Tissue in Experimental Global Cerebral Ischemia-Reperfusion Injury Objective: In this study, we aimed to investigate the protective and therapeutic effects of dexpanthenol in experimental global cerebral ischemia-reperfusion injury. Materials and Methods: In the study, 32 female Wistar-Albino rats weighing between 200-250 grams, 3-4 months old, were used and the rats were divided into 4 groups, each containing 8 animals. Group 1 is the Sham group. Group 2 is the group in which 30 minutes of cerebral ischemia was created by clamping the bilateral carotid arteries, followed by 72 hours of reperfusion, and no drug was administered (IR). Group 3 is the group in which dexpanthenol was administered 500 mg / kg once a day for 72 hours of reperfusion after 30 minutes of cerebral ischemia (IR+DXP). Group 4 is the group in which dexpanthenol 500 mg / kg was administered once a day starting 3 days before cerebral ischemia (DXP+IR). At the end of 72 hours of reperfusion, the rats were decapitated after performing the rota-rod and accelerated-rod tests, and their brain tissues were removed, histopathologically examined and tissue biochemical parameters (SOD, CAT, GPx, GSH, MDA) were evaluated. Results: While changes in motor skill functions with the rota-rod, accelerated-rot tests deteriorated in the IR group compared to the Sham group, it improved significantly in the IR + DXP and DXP + IR group compared to the IR group (p0,05).