Uşak Müzesi'nde yer alan Geç Helenistik ve Roma dönemi süstaşları ve kuyumculuk eserleri
Late Helenistic and Roman Period gemstones and jewelry works in Uşak Museum
- Tez No: 927352
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMRE TAŞTEMÜR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uşak Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 210
Özet
Bu çalışma,“Uşak Müzesi'nde Yer Alan Geç Helenistik ve Roma Dönemi Süstaşları ve Kuyumculuk Eserleri”ni özellikle gemolojik açıdan incelemeyi, gemoloji biliminin arkeoloji bilimi için önemini ortaya koymayı ve burada incelenen süstaşlı eserlerin yapım tekniklerini hem kuyumculuk hem de süstaşı açısından antik ve modern kaynaklardan elde edilen bilgilerle açıklamayı amaçlamaktadır. Gerek gemolojinin gerekse kuyumculuk ve süstaşı işleme tekniklerinin Antik Çağ'daki gelişiminden bugüne geldiği noktanın araştırıldığı bu tez çalışmasında, günümüz gemoloji biliminin yeni bir alt disiplini olan arkeo-gemolojinin tanımı yapılarak, arkeoloji için önemli olan yanları ve katkısı da araştırılmıştır. Ayrıca Uşak Müzesi'nde çoğunluğu müze deposunda bulunan süstaşlı eserler konu bağlamında incelenmiştir. Araştırma sonucunda; süstaşlarının şekillendirilmesi ve süstaşları ile oluşturulan kuyumculuk ürünlerinde kullanılan tekniklerin günümüz teknikleri ile aslen benzer olduğu, değişen tek şeyin kullanılan teknoloji olduğu görülmüştür. Gemolojik incelemeler neticesinde süstaşı olanların bir kısmının cam olduğu, bazı cam eserlerin ise süstaşı olduğu tespit edilmiş, malzemelerin grup/sınıf ayrımları gemolojik aletler yardımıyla, yeniden tanımları yapılmıştır. Daha ileri analiz çalışmaları ile desteklendiğinde bu çalışma başka arkeogemolojik çalışmalara katkı sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the“Late Hellenistic and Roman Period Jewellery and Jewellery Works in Uşak Museum”especially from a gemological point of view, to reveal the importance of gemology for the science of archaeology, and to explain the construction techniques of the jewellery works examined here with the information obtained from ancient and modern sources in terms of both jewellery and jewellery. In this thesis, in which the development of both gemology and jewelry and gemstone processing techniques from Antiquity to the present day is investigated, archaeo-gemology, a new sub-discipline of gemology, is defined and its important aspects and contribution to archaeology are also investigated. In addition, most of the artefacts found in the Uşak Museum, mostly in the museum storage, were re-examined in the context of the subject. As a result of the research; it was seen that the techniques used in the shaping of the gems and the jewelry products created with gems are essentially similar to today's techniques, the only thing that has changed is the technology used. As a result of gemological examinations, it was determined that some of the stones were glass and some glass artifacts were stones, and the group/class distinctions of the materials were redefined with the help of gemological instruments. When supported by further analysis, this study will contribute to other archaeogemological studies.