Uşak ili ve çevresinde bulunan geleneksel kadın erkek kıyafetleri
Traditional female and male costumes in and around Uşak province
- Tez No: 990802
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BURAK MUHAMMET GÖKLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sanat Tarihi, Art History
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
Özet
Anadolu'nun farklı bölgelerinde ilkim, coğrafya ve kültürel etkileşimlere bağlı olarak zengin ve özgün giyim gelenekleri gelişmiştir. Bu bağlamda Uşak İli ve çevresi de kendine özgü geleneksel kıyafet kültürüyle dikkat çekmektedir. Bu çalışmada, Uşak İl merkezinin yanı sıra, ilçe, belde ve köylerde kullanılan geleneksel kadın ve erkek kıyafetleri incelenmiştir. Araştırmanın ilk aşamasında konuya dair literatür taraması yapılmış, ardından hem müze koleksiyonları hem de yerel halktan toplanan veriler doğrultusunda kapsamlı bir envanter çalışması yürütülmüştür. Uşak Atatürk Evi Müzesi ve Uşak Belediyesi Kent Tarihi Müzesi'nde yer alan eserlerin yanı sıra, yöre halkına ait kıyafet örnekleri doğrudan gözlem ve sözlü kaynaklarla değerlendirilmiştir. Giysilerin kumaş, kesim, süsleme ve teknik özelliklerine dair detaylar belirlenmiş, ayrıca 1/10 ölçeğinde teknik, kalıp ve süsleme çizimleri hazırlanarak çalışmaya görsel ve teknik destek sağlanmıştır. Sahadan elde edilen bilgiler doğrultusunda kıyafetlerin günümüzdeki kullanım durumu, halk hafızasındaki yeri ve kültürel aktarım süreçleri analiz edilmiştir. Sonuç olarak, Uşak İli ve çevresine özgü geleneksel kıyafetlerin korunması, tanıtılması ve gelecek kuşaklara aktarılması adına çeşitli önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In various regions of Anatolia, rich and unique clothing traditions have developed in connection with climate, geography, and cultural interactions. In this context, the province of Uşak and its surroundings stand out with their distinctive traditional clothing culture. This study examines traditional women's and men's garments used not only in the city center of Uşak but also in its districts, towns, and villages. In the first stage of the research, a literature review on the subject was conducted, followed by a comprehensive inventory study based on data obtained from both museum collections and local inhabitants. In addition to the artifacts in the Uşak Atatürk House Museum and the Uşak Municipality City History Museum, clothing samples belonging to the local people were evaluated through direct observation and oral sources. Details regarding the fabric, cut, ornamentation, and technical features of the garments were identified, and 1/10 scale technical, pattern, and ornamentation drawings were prepared to provide visual and technical support for the study. Based on the information gathered from the field, the current usage status of the garments, their place in public memory, and processes of cultural transmission were analyzed. As a result, various recommendations were presented for the preservation, promotion, and transmission of Uşak's traditional garments to future generations.