Tarafsız habercilik miti: Gazeteciler perspektifi
Impartial journalism myth: Journalists perspective
- Tez No: 927359
- Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN İRVAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, Journalism
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yeni Medya ve Gazetecilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu tez,“Tarafsız Habercilik Miti: Gazeteciler Perspektifi”başlığı altında gazetecilik mesleğinin köklü ilkesi olan tarafsızlık kavramını incelemiştir. Tez, tarafsızlık idealinin gerçek dünya pratiğinde ne kadar uygulanabilir olduğunu sorgulayarak, gazetecilik pratiğindeki tarafsızlığın sınırlarını medyanın yapısal özelliklerini, ekonomik baskıları, politik etkileri ve bireysel olarak gazetecilerin önyargıları ışığında değerlendirmiştir. Araştırma, Gazetecilik deki tarafsızlık mitinin gazeteciler ve kamuoyu tarafından nasıl algılandığını ve bu algının mesleki pratiklere nasıl yansıdığını incelemiştir. Tarafsızlık idealinin sadece bir mit olup olmadığını değil, aynı zamanda medyanın toplumsal etkilerini ve sorumluluklarını anlamaya yönelik de bir çabadır oluşturmuştur. Bu doğrultuda, tarafsızlık kavramının demokratik bir toplumdaki rolü ve önemi de tartışmaya açılmıştır. Çalışma tarafsızlığın gazetecilikte mutlak bir ideal olmaktan ziyade daha çok bir yönelim ve etik bir hedef olarak kabul gördüğünü ortaya koymaktadır. Tez kapsamında, günümüzde medya teknolojileriyle beraber değişen ve dönüşen habercilik anlayışı ele alınmaktadır. Bu değişimi destekleyecek şekilde, gazetecilik pratiği yapan gazetecilerle ve kamuoyu ile görüşülerek tarafsız habercilik algısı ve uygulamaları derinlemesine incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis analyses the concept of impartiality, a fundamental principle of the journalism profession, under the title 'Impartial Journalism Myth: Journalists Perspective', this thesis analyses the concept of impartiality as a fundamental principle of the journalism profession. The thesis questions the extent to which the ideal of impartiality is applicable in real-world practice and evaluates the limits of impartiality in journalistic practice in the light of the structural characteristics of the media, economic pressures, political influences and the biases of individual journalists. The research analysed how the myth of impartiality in journalism is perceived by journalists and the public and how this perception is reflected in professional practice. It is an attempt to understand not only whether the ideal of impartiality is a myth or not, but also the social effects and responsibilities of the media. In this respect, the role and importance of the concept of impartiality in a democratic society is also discussed. The study shows that impartiality in journalism is more of an orientation and an ethical goal than an absolute ideal. Within the scope of the thesis, the understanding of journalism, which has changed and transformed with today's media technologies, is discussed. In order to support this change, the perception and practices of impartial journalism are analysed in depth by interviewing journalists practising journalism and the public.